Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
abd
Kaynak: CNN

ABD, Covid-19’da Tekrar Yanlış Yöne Doğru İlerliyor

Zor geçen yaz aylarında gösterilen gelişime rağmen, 200.000 Covid-19 kaynaklı ölüm ile ABD, tekrardan yanlış yönde ilerliyor.

John Hopkins Üniversitesi’nden alınan veriye göre, 31 eyalette yeni Covid-19 vakaları geçen haftaya kıyasla bu hafta %10’luk bir artış gösterdi.

Sadece dört eyalette (Delaware, Hawaii, Louisiana ve Michigan) %10’dan büyük bir düşüş görüldü. Alaska, Arkansas, California, Georgia, Illinois, Maine, Maryland, Nevada, North Carolina, Ohio, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island, Virginia ve Washington’da ise durum sabit ilerliyor.

ABD ve eyaletlerindeki virüs durumu buradan incelenebilir.

Pozitif çıkan test oranı ise 25 eyalette artış gösterdi.

Brown Üniversitesi Halk Sağlığı dekanı Dr. Ashish Jha’ya göre, İşçi Bayramı’nı izleyen haftalarda doktorların olmasından korktuğu durum buydu.

“Birkaç hafta önce, İşçi Bayramı’na doğru tam olarak endişemiz buydu. Anma Günü ve 4 Temmuz’da olduğu gibi İşçi Bayramı’ndan sonra da artış gözüktü.”

“Maalesef havalar soğuyor ve sonbahara yaklaşıyoruz. Evde daha fazla zaman geçireceğiz. Ülke olarak olmak istediğimiz durum bu olmamalı.”

Vali Gary Herbert’a göre Cuma günü 1117 vaka açıklanması ile Utah yeni bir rekor kırdı. Herbert, Utah’taki olağanüstü hali 20 Ekim’e kadar uzattı.

Wisconsin’de de 2533 yeni vaka ile rekor sayı rapor etti. Sağlık görevlileri insanları evde kalmaya, dışarıda ise insanlara karşı 2 metrelik bir sosyal mesafe bırakmaya ve maske takmaya çağırıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki verilere göre ulusal çapta 6,7 milyondan fazla insana koronavirüs bulaştı ve 199.400’den fazla insan hayatını kaybetti.

Gelişme Gösteren Eyalet Testlerin Gerekliliğini Belirtiyor

Bazı eyaletlerde ise devamlı gelişme var. Maryland geçtiğimiz günlerde %1,89 ile en düşük pozitif test oranını elde ettiğini duyurdu. Daha iyi haberler de var.

Vali Larry Hogan’ın makamı “hastaneye yatırılan toplam hasta sayısı 281 ile 30 Mart’tan itibaren ilk kez 300’ün altına indi. Şu anda 68 yoğun bakım ünitesi kullanımda. 26 Mart’tan itibaren ilk kez 70’ten az kişi yoğun bakımda.”

Pek çok sağlık uzmanına göre, asemptomatik veya henüz semptom göstermeyen taşıyıcıları teşhis etmek adına çok sayıda test yapmak büyük bir öneme sahip.

Maryland’teki eyalet yetkilileri, Maryland’de yaşayan herkesi eyaletin 210 test noktasından birinde Covid-19 testi yaptırmaya teşvik ediyor.

CDC, Koronavirüsün Hava Yoluyla Bulaştığını Onayladı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) güncellenmiş rehberine göre koronavirüs havadaki viral parçacıklar yoluyla yayılabilir.

Rehberde önceden Covid-19’un birbiriyle 2 metreden daha yakında olan insanlar ve enfekte kişinin konuşurken, öksürürken veya hapşırırken ürettiği solunum salgısı damlacıkları yoluyla bulaştığı yazıyordu.

Geçtiğimiz günlerde güncellenen sayfada Covid-19’un yakın temas içindeki insanlar yoluyla bulaştığı yazıyor. Ancak artık virüsün enfekte kişinin konuşurken, öksürürken, hapşırırken veya nefes alırken ürettiği solunum salgısı damlacıkları yoluyla bulaştığı da yazıyor.

Parçacıkların burun, ağız, solunum yolu ve ciğerler yoluyla içine çekildiği takdirde enfeksiyon kapılabileceği rehberde yer alıyor.

“Damlacıkların ve havadan gelen parçacıkların havada 2 metrelik bir alanda uzun bir süre boyunca kaldığına ve başkaları tarafından solunabileceğine dair deliller artış göstermekte. Genel olarak, iyi bir havalandırmaya sahip olmayan iç mekanlar bu riski arttırıyor.”

Virüslerin nasıl taşındığına dair çalışmalar yürüten, Maryland Üniversitesi’nde çevre sağlığı profesörü Donald Milton, CDC’deki güncellemelerin “büyük bir gelişme” olduğunu belirtti.

Milton ayrıca 239 bilim insanı tarafından Temmuz ayında imzalanan mektubun baş yazarlarından biriydi. Dünya Sağlık Örgütü’nü, insanların havadaki damlacıklar yoluyla virüsü kapma olasılığı konusunda daha açık sözlü olmaya çağırdı. Akabinde koronavirüsün insanlar arasında nasıl bulaşabileceğine dair bir rapor yayımlayan DSÖ, raporda çeşitli medikal prosedürlerde ve kalabalık iç mekanlarda virüsün havadan yayılabileceğine de yer verdi.

“CDC’nin kulak verip bilim ile ilerlediğini görmek güzel. Bu konudaki deliller artış gösteriyor”.

Epidemiyolojist ve halk sağlığı uzmanı Dr. Abdul El-Sayed, rehberin CDC önerilerini resmileştirdiğini belirtti.

“Buradaki kritik nokta, maskelerin çok önemli olması” dedi. “Maskeler, bu aerosollerin ağız ve burundan çıkmasını ve başka insanlara bulaşmasını engeller.”

Çalışmalar, Pandemi ile Akıl Sağlığı Arasında Daha Fazla Bağlantıya İşaret Ediyor

Science Advances Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmaya göre Covid-19’un ABD’de artması ile stres ve depresyonda da artış görüldü.

6500’den fazla insanı kapsayan bu çalışma, insanların stres seviyelerini çeşitli faktörlerin arttırmış olabileceğini buldu.

Araştırmacılar, depresyonun en belirgin semptomu olarak pandemiden önce var olan ruh sağlığı teşhisi olduğunu buldu.

Stres ve depresyon semptomlarının, virüsün halka yayılmasından ziyade kişisel maruziyet ile bağlantılı olduğu bulundu. Araştırma, “hastalığa yakalanmaya yönelik endişelerin, günlük yaşamdaki pandemiye yönelik kesintilerden kaynaklanan endişelere ağır bastığını” öne sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan raporda araştırmacılar, “toplam numunelerin %23,5’i ya kendisinin ya da çevresinden birinin Covid-19’a maruz kaldığını belirtti.”

Karantina döneminde işlerini kaybedenler başta olmak üzere istihdamın da stres ve depresyon üzerine derin bir etkisi oldu.

“Virüs kapma şansı daha yüksek olmasına rağmen pandeminin ilk dönemlerinde çalışmaya devam eden bireylerin, çalışmayan bireylere göre daha az depresif hissettikleri” raporda belirtildi.

“Temel” işçi olarak çalışanların depresyona dair verdikleri cevaplar, çalışmalara yeni bir çerçeve sağlamış olabilir.”

Pandemiye yönelik stresteki bir başka faktörün, katılımcıların haberlerdeki ve sosyal medyadaki çelişkili bilgilere ne sıklıkla maruz kaldığı olduğunu belirtti.

İnsanların günün yedi saatinde haberlere maruz olduğu ve zaman geçtikçe de akut stresin arttığı görüldü.

Bunun yanı sıra, araştırmacılar, doğru ve güvenilir haberlerin stresle başa çıkmanın en iyi yollarından biri olduğunu dile getirdi.

Siyahi ve Hispanik Amerikalıların Daha Çok Zarar Görmesinin Sebebi

Herkes evden çalışma imkânı bulamıyor. Ve pek çok azınlığın geçimini yüz yüze işlerden sağlaması, bu pandemi döneminden ayrıca hasar görmelerine yol açtı.

Dr. Jerome Adams, “Yerliler, Alaskalılar ve Afroamerikalılar, beyaz tenlilere kıyasla 3,5 kat daha fazla hastaneye kaldırıldı.”

“Hispaniklerin hastaneye kaldırılma oranı, beyaz tenlilere kıyasla 3,5 kat daha fazla.”

Pandemi sağlık eşitsizliklerini ve bu eşitsizliklere katkıda bulunan yapısal koşulları ortaya çıkardı.

“Sosyal mesafe ve evden çalışma, koronavirüsün yayılmasını engellemekte kilit bir yere sahip. Fakat beş Afro-Amerikalıdan ve altı Hispanikten yalnızca biri uzaktan çalışmaya uygun bir işe sahip.”

“Beyaz olmayan insanların yoğun şehirlerde ve çok kuşaklı evlerde yaşama olasılıkları daha yüksek. Ayrıca toplu taşıma kullanma olasılıkları daha yüksek.”

“Bunlar ve diğer faktörler, Covid-19 gibi aşırı bulaşıcı bir hastalığın yayılmasına yönelik daha büyük bir risk oluşturuyor.”

Muhabirler: Holly Yan, Madeline Holcombe & Maggie Fox

Kaynak: CNN