Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
abd

ABD, Askeri Kuvvetlerini ‘Rus Saldırganlığına’ Tepki Olarak Polonya’ya Konuşlandırdı

ABD askeri kuvveti

Atlantik Çözümü, Kırım’ın ilhakından hemen sonra başlatıldı.

ABD Birlikleri, Rus saldırganlığına karşı çıkan Doğu Avrupalı müttefiklerini güvence altına almak için NATO operasyonu kapsamında bölgeye sevk edilmeye başlandı.

Amerikan askerleri, güneybatı Polonya’da önemli bir NATO ve Polonya hava üssüne ev sahipliği yapan Wrocław’a indirildi.

Birlikler, yaklaşık 2800 tank ve Almanya’dan kara yoluyla taşınan diğer askeri teçhizatlarla takip edilecek.

NATO’nun, Rusya’nın Batı sınırındaki son konuşlandırması olan ”Atlantic Resolve” Washington’un Moskova’ya Avrupa’daki müttefiklerini savunma taahhüdünü göstermek üzere tasarlanan bu projenin kapsamında.

Atlantik Çözümü, Rusya’nın Kırım’a dahil edilmesinin hemen ardından başlatıldı ve buna benzer bir planın Putin tarafından Baltık ülkeleri içinde yapılabileceği endişelerini doğuruyordu.

Bu bayrak altında, Avrupa’daki Amerikan Ordusu Mayıs 2014’ten beri eğitim faaliyetleri yürütüyor.

Washington’daki Polonya büyükelçiliği, Atlantic Resolve’un bir parçası olarak Polonya’ya ilk gelen  birliklerin Wrocklaw’da bulunduğunu söyledi.

Bu durum Soğuk Savaş’tan bu yana ABD’nin birliklerine Avrupa’nın en büyük hareketlerinden biri olarak tanımlandı.

Lt Gen Tim Ray, ABD Avrupa Komuta Birliği komutan yardımcısı, “Açık konuşalım, bu, Rusya’nın saldırganlığını caydırmak, müttefiklerimizin toprak bütünlüğünü sağlamak ve bütünüyle özgür, müreffeh ve barış içinde bir Avrupa’yı korumak için gösterilen çabalarımızın bir parçasıdır.” dedi.

ABD’li birliklerin bölgedeki diğer altı ülkedeki sitelere gönderilmeden önce kısa süreliğine, önce batı Polonya’daki iki eğitim alanına yerleştirilmesi bekleniyor.

ABD Avrupa Ordusu’nun genel müdür yardımcısı General Timothy McGuire, “Bu, Birleşik Devletlerin bu kıtadaki barışı sağlamakla ilgili taahhüdünün somut bir işaretidir.” açıklamasında bulundu.

”Bu, ABD’nin bu ittifaka ve Avrupa’daki barış ve refah adına verdiği sözün bir işaretidir.”

ABD Ordusu, Avrupa’ya yerleştirme sürecinin, eğitimin bir parçası olduğunu ve savaşın patlak vermesi durumunda Amerikan kuvvetlerinin kısa sürede Rusya’ya karşı nasıl kısa sürede gönderilebileceğini test etti.

Askerler Polonya’da dört aydan altı aya kadar rotasyona geçecek ve yerel birliklerle birlikte çalışacaklar.

3. Zırhlı Tugayında Savaş Ekibi, 4. Piyade Bölüğü, bölgedeki ABD birliklerinin ve ekipmanlarının sürekli olarak varlığını ve sırt sırta dönüşünü sağlayacak.

Romanya ve Bulgaristan’a yayılmalar arasında, 1. Tabur, ünlü lakabıyla 8. Demir Şövalyeleri Alayı ve ABD Ordusu’nun en eski zırhlı birliği olacak.

ABD, Hollanda, Belçika ve Almanya’daki üslerinde Karadeniz’de ve Batı Avrupa’daki varlığını da arttırıyor. Rusya ile Batı arasındaki gerginlik, Washington ve Moskova karşıt taraf olduğu Kırım’ın ilhakından ve Suriye’deki savaştan sonra yükseldi. Rusya, Batı’yı, ilişkileri kötüleştirdiği için suçluyor ve NATO’nun Baltık birliklerinin kurulması provokasyon olduğunu söylüyor.

russian armed forces

Önümüzdeki aylarda Polonya, Litvanya, Estonya ve Letonya’ya yaklaşık 4000 NATO askeri gönderilecek.

İngiltere, Mayıs ayında, Estonya’ya Fransız ve Danimarkalı birliklerin desteğiyle birlikte 800 kişilik bir tabur gönderecek.

Bu askeri dağıtım Moskova tarafından “gerçekten saldırgan” olarak eleştirildi.

Kaynakça http://www.independent.co.uk/news/world/europe/russia-us-troops-nato-mission-poland-message-obama-putin-a7517281.html

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir