Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
comey'in
Eski FBI Direktörü James Comey, Temsilciler Meclisi’ne, Hükümet Binası’na ve Gözetim Komitesi’ne özel bir ifade verdikten sonra ayrılıyor. (Kaynak: REUTERS/Joshua Roberts)

ABD Adalet Bakanlığı, Bilgi Kaçırdığı Yönündeki Bulgulara Rağmen Comey’i Yargılamayacak

Muhabir: Andy Sullivan (Washington DC)

Derin bir araştırma sonucu elde edilen bilgilere göre Comey’in haber yayın organlarına bilgi sızdırdığı ortaya çıkmıştı. Bakanlığın dahili bir gözlemcisi 29 Ağustos Perşembe günü, ABD Adalet Bakanlığı’nın bu bulgulara rağmen eski FBI Direktörü James Comey’i yargılamamaya karar verdiğini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı Genel Müfettişi; Comey’in arkadaşından bir bildirinin içeriklerini New York Times ile paylaşmasını istediğini, bunu yaparken de amacının Başkan Donald Trump ile aralarında geçen görüşmelere yönelik bağımsız bir sorgulama başlatmak için bakanlığı baskı altına sokmak olduğunu söyledi.

Bildiride Comey şunu dile getiriyor: İddiaya göre, bir toplantıda Trump, Comey’den FBI aracılığı ile zamanın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn üzerine bir soruşturma başlatmasını istemiş.  Flynn de Rusyalı yetkililerle arasında geçen görüşmeler hakkında FBI’a yalan söylediği yönündeki suçlamaları kabul etmişti.

Comey, 2016 seçimleri sırasında Trump’ın kampanyasının Rusya ile olası bir bağlantısının üzerine yapılacak soruşturmaya onay vermişti. 2017’nin Mayıs ayında Trump tarafından kovulduktan sonra Trump’a en çok muhalif olan biri olarak da ortaya çıkmıştı. Trump ve birçok destekçisi bu soruşturmanın hiç başlamamış olması gerektiğini söylüyor.

Adalet Bakanlığı, Comey ayrılınca soruşturmayı ele alması için Robert Mueller adında özel bir danışmanı göreve getirdi. Soruşturma, kampanya ve Rus yetkilileri arasında sayısız bağlantıyı ortaya çıkartmıştı. Fakat soruşturmadan çıkan sonuca göre, ortada komploya dair yeterli sayıda delil yoktu.

Mueller’in düzenlediği son raporda, Trump’ın soruşturmaya yönelik yaptığı girişimlerin, adaletin engellenmesi suçu seviyesine gelip gelmediği yönünde herhangi bir sonuca varılamadı. Sonuca varılamadı ama başkan temize de çıkarılmadı. Başsavcı William Barr, engelleme cezalarını uygulamaya yönelik yeteri kadar kanıtın bulunmadığı sonucuna vardı.

Genel Müfettiş Perşembe günü Comey’in bildirisinde gizli herhangi bir bulgunun yer almadığını, ancak Comey’in kritik verileri, resmi bir işi yaptırmak için genel bir baskı oluşturmaya çalışmasının tehlikeli bir örnek teşkil etmiş olduğunu da söyledi.

Raporda “Şu anki ya da daha önceki FBI çalışanları, eski direktörlerinin örneklerine uysalardı ve kendi kişisel görüşlerinin yararına kritik bilgileri açığa çıkarsalardı FBI, yasaları koruma işlerini düzgün bir şekilde halledemeyecekti.” şeklinde ifadeler geçiyor.

Comey, Twitter hesabı üzerinden onu gizli bilgileri paylaşmakla suçlayan insanların özür dilemeleri gerektiğini dile getirdi.

“İki yılını benim ‘hapse gitmem’ ile ya da ‘yalancı ve köstebek’ olmam gibi konuları konuşarak geçiren herkese şunu diyorum: Bunca süredir size yanlış bilgiler veren insanlara, Başkan da dâhil, hâla nasıl güvenebiliyorsunuz?”

İkinci Kez

Comey, Denetleme Dairesi tarafından ikinci kez kınandı ve geçen yıl kınamadan çıkan sonuca göre Comey “ciddi bir yargı hatası” yapmış. Comey, 2016 seçimlerinden hemen önce Hillary Clinton’un Dışişleri Bakanı iken özel bir e-mail sunucusunu kullanmasına yönelik bir soruşturmayı yeniden başlatacağını duyurmuştu.

Perşembe günü Trump şunları dile getirdi: “Ülke tarihimiz boyunca, Genel Müfettiş’in çıkardığı son raporda yer alan James Comey’den daha rezil, daha çok suçlanan biri yoktur. Kendisinden utanmalıdır!”

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, Comey’e “yalancı, köstebek” gibi ithamlarda bulundu. Bilgileri haber yayın organlarıyla paylaşmak istemesine yönelik verdiği karar “temeli olmayan, politik gerekçelere dayanan iki yıl süren bir karalama ve sindirme kampanyasına” neden oldu.

Comey, Trump’un ilk başkanlık aylarında bire bir yaptıkları görüşmeleri detaylı bir şekilde dile getiren 7 bildiri yayınladı. Comey, bu görüşmelerde Trump’un sadakat talebinde bulunduğunu ve FBI’ın eylemlerini etkilemeye çalıştığını dile getiriyor. Böylelikle yasayı uygulamada tarafsız olması bekleniyor.

Genel Müfettiş, Comey’in kovulduktan sonra bildirilere tutunmaması gerektiğini dile getirdi çünkü onlar FBI’ın resmi dokümanlarıydı. Rapora göre Comey, bildirilerden birini Dan Richman adlı arkadaşına vermiş ve bildiriyi bir New York Times muhabiri ile paylaşmasını istemiş.

Kongre, geçen yıl bu bildirilerin baskıya hazır hallerini halk ile paylaştı.

FBI sözcüsü Brian Hale’e göre rapor, pozisyonları fark etmeksizin tüm ajans çalışanlarının resmi kayıtlarla ilgili kurallara, uymaları gerektiğini önemle vurguluyor. Adalet Bakanlığı yorum yapmayı reddetti.

Bazı Cumhuriyetçiler; Genel Müfettiş’in raporunun daha fazla kanıt içerdiğini, Trump’ın kampanyalarının Rusya ile olan bağlantılarını soruşturmaya başladığında FBI’ın politik faktörlerle gerekçelendirildiğini dile getirdi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Lindsey Graham bir demecinde “Bu, daha da kötüye gitmesini beklediğimi şeylerden ve Trump’ın 2016 yılındaki kampanyalarına karşı yaptıkları şeyler ve bulundukları önyargılar dikkate alındığında, Adalet Bakanlığı’nda ve FBI’da yer alan üst düzey yetkililere verilen tahrip edici cezalardan ilki.” Olduğunu söyledi.

Şu anda Denetleme Dairesi, FBI’ın soruşturma şeklini inceliyor. Barr ise ayrıca Mueller soruşturmasına yönelik iki araştırmayı denetliyor: bu araştırmalardan biri Connecticut’ta bulunan, en üst federal savcı John Durham tarafından yönetiliyor. Bir diğeri ise üst düzey istihbarat yetkilileri tarafından yönetiliyor.

Adalet Bakanlığı Comey’i cezalandırmayacak fakat Comey farklı bir disiplin cezasına çarptırılabilir, çünkü Genel Müfettiş’in raporu FBI’a ve görevi kötüye kullananları denetleyen Birinci Derece Sorumlu Daire’ye gönderildi.

Kongredeki Demokratlar ise ikiye ayrıldı. Trump, Mueller’in raporunda detaylı bir şekilde açıklanan eylemleri yüzünden suçlanmalı mı, suçlanmamalı mı? Cumhuriyetçiler ise büyük bir yoğunlukta Başkan’ın yanındalar.

 


https://www.reuters.com/article/us-trump-russia-comey/doj-declines-to-prosecute-comey-despite-finding-that-he-leaked-info-idUSKCN1VJ1UO