Ford v Ferrari - Akademi
Imdb'den Alınmıştır.

92. Akademi Ödülleri Film Değerlendirmeleri ve Tahminleri

9 Şubat 2020’de sahipleri bulacak olan 92. Akademi ödülleri büyük bir heyecana sahip olacak. Ödül töreni geçen sene olduğu gibi bu senede sunucusuz gerçekleşecek. Her sene olduğu gibi bu sene de birbirinden iddialı yapımlar ile karşı karşıyayız.

En dikkat çekici yapımlar: 11 dalda adaylık elde ederek en fazla adaylık elde eden çizgi roman uyarlaması olan Joker  ve 6 dalda adaylık elde eden Bong Joon Ho imzalı Parasite olarak görünüyor. Ancak yılın sürpriz yapımı olarak gördüğüm Jojo Rabbit’in birçok dalda ödül kazanma ihtimali kimseyi şaşırtmamalı.

Marriage Story - Akademi
Imdb’den Alınmıştır.

92. Akademi ödüllerinin bir başka dikkat çeken yönü Netflix yapımlarının 24 adaylık elde etmesi. (Dikkat çekici Netflix yapımları: The Irishman 10 dalda, Marriage Story 6 dalda, The Two Popes 3 dalda)

Scarlett Johansson, Marriage Story filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu,  Jojo Rabbit’te ki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında aday gösterilerek aynı yıl içerisinde iki oyunculuk kategorisinde aday gösterilen 12. isim oldu.

EN İYİ FİLM

Once upon a time in Hollywood
Imdb’den Alınmıştır.

Akademi, En iyi film ödülünü 2010 yılından önce 5 film aday göstererek veriyorken, 2010 yılıyla birlikte Hollywood gelirlerinde düşüş olduğu gerekçesiyle aday film sayısında artırıma gidilmiştir. (2010 ve 2011 yılında 10 aday- 2012, 2013, 2014, 2017, 2018 yıllarında 9 aday – 2015,2016 ve 2019 yılında ise 8 film en iyi film Oscar’ına aday gösterildi)

En iyi film kategorisinde aday olarak karşımıza dokuz film çıkıyor: 1917, Ford v Ferrari, Jojo Rabbit, Joker, Little Woman, Marriage Story, Once Upon a Time… in Hollywood, Parasite ve The Irishman olarak karşımıza çıkıyor.

Akademinin en iyi film ödülünü verirken göz önüne aldığı birincil kıstas senaryo ve karakterler. Bu bakımdan aday olan filmler incelendiği zaman karşımıza iki yapım çıkıyor: 1917 ve Jojo Rabbit. 1917 klasik anlamda bir savaş filmi değil,  Saving Private Ryan tarzı bir film beklenmemesi gerekiyor. Yakın dönemde Nolan tarafından çekilen Dunkirk ile benzerlikler taşıdığı söylenebilir. (İşlediği konuyu ele alma biçimi bakımından) Dunkirk filmini beğenmeyen birisi olarak 1917 filmini Dunkirk’e göre daha başarılı buldum. 1917, Birinci Dünya Savaşı’nın aksiyon yönünden ziyade psikolojik yönü üzerinde duran bir yol filmi. Film gerek tek sekans çekimleri ve gerek sinematografik öğeler bakımından son derece başarılı. Savaş sırasında veya sonrasında geçen filmlerin sahnelerinin gerçekçi öğeler barındırması bir zorunluluk. 1917’nin en büyük sıkıntısı özellikle ilk bir saat sonrası sahnelerin bilgisayar efekti ile yapıldığı izlenimi vermesi. Bu nedenle filmin ikinci bir saatlik kısmı bahsettiğim durumdan dolayı sınıfta kalıyor.

1917
Imdb’den Alınmıştır.

Bana göre iddialı olan diğer yapım olan Jojo Rabbit ise 1917 gibi savaş döneminde geçiyor ancak bu sefer II. Dünya Savaşının son yılındayız. Ana karakterimiz olan 10 yaşındaki Jojo’nun bakış açısından yer yer mizah yer yer dramatik öğelerle bezenen bir film karşılıyor izleyiciyi. Taika Waititi filmin mizahi tarafını oldukça başarılı bir şekilde yedirmiş zira, filmin konusu göz önüne alındığında kolay kolay mizahi öğelere yer verilebilecek bir temaya sahip değil. Filmin yönetmeni Waititi aynı zamanda Jojo’nun hayali arkadaşı Adolf Hitler’e başarılı bir şekilde hayat veriyor. Film şu zamana kadar pek değinilmemiş bir düşünce üzerinden ilerliyor, ideolojik olarak eğitim sürecinde olan ve bu eğitime bağlı olarak kendisine dayatılan her şeyi mantıklı-mantıksız ayrımına girişmeden  kabullenen bir genç ile karşı karşıyayız. 1933-1945 yılları arasında Almanya’da iktidara sahip olan Nazilerin toplum mühendisliğine ilkokul çağındaki çocuklardan başladığını ve beyinlerinin nasıl yıkandığını abartıya kaçmadan görebiliyoruz. Film’de Yahudiler hakkında yer alan birçok uçuk söylemin gerçekten o dönem eğitiminin bir parçası olduğunu bilmek filmin gerçekçiliğini bir kat daha arttırıyor. Filmin temelini 10 yaşındaki bir çocuğun kafasına  Nazi ideolojik ve antisemitizm çerçevesinde nelerin yerleştirildiğine şahit oluyoruz. Zira Yahudi kızdan neden nefret ettiğini bilmeyen masumiyette bir karakter sunuyor Waititi. Son olarak filmin oyunculukları için ayrı bir parantez açılmalı, Roman Griffin Davis (Jojo), Thomasin Mckenzie (Elsa), Scarlett Johansson (Rosie), Sam Rockwell (Captain Klenzendorf) ve aynı zamanda filmin yönetmeni olan Taiki Waititi (Hitler) gerçekten şahane oyunculuklar sergiliyor.

Kazanacak olan: Jojo Rabbit

EN İYİ YÖNETMEN

1917 (2019) - Akademi
Imdb’den Alınmıştır.

Adayları: Bong Joon Ho (Parasite), Martin Scorsese (The Irishman), Quentin Tarantino (Once Upon a Time… in Hollywood), Sam Mendes (1917) ve Todd Philips (Joker).

En iyi yönetmen için favoriler Parasite’nin yönetmeni Bong Joon Ho ve 1917’nin yönetmeni Sam Mendes olarak görünüyor. Tarantino kusura bakmasın Once Upon a Time… in Hollywood en iyi film ve yönetmen anlamında aday olacak kalitede bir film değildi. (Neyse akademi eleştirisine girilirse çıkması zor oluyor.) Todd Philips çok güzel bir yapım ortaya çıkarmış ancak en iyi yönetmen ödülü için yetersiz görünüyor. Scorsese’ye yapacağım bir eleştiri yok. The Irishman son derece başarılı bir yapım olsa da favori olarak lanse edilecek seviyede değil. Akademinin En İyi Yönetmen dalında Bong Joon Ho’yu ödüllendireceğini düşünmekteyim. Parasite gerek senaryosu gerek işlenişi gerek çekimleri anlamında son derece başarılı bir yapım ancak olayın filmin sonunda bağlanması bence zayıf buna rağmen bu aksaklık yönetmenin kalitesine gölge düşürmüyor. Ayrıca en iyi yönetmen dalında Taiki Waititi’yi görmüyor olmamız son derece üzücü.

Kazanacak olan: Bong Joon Ho (Parasite)

Kazanması gereken: Sam Mendes (1917)

EN İYİ OYUNCU VE YARDIMCI OYUNCU KATEGORİLERİ

En iyi oyuncu dallarında son yıllarda biyografi filmlerindeki oyuncuların öne çıktığı görülüyor. Gary Oldman, Darkest Hour (2017) Eddie Redmayne,The Theory of Everything (2014) Daniel Day-Lewis, Lincoln (2012)Colin Firth, The King’s Speech (2010)  Olivia Colman, The Favourite (2019) Meryl Streep, The Iron Lady (2012) Marion Cotillard, La môme (2008)

92. Akademi ödüllerinde özellikle en iyi kadın oyuncu ve en iyi yardımcı kadıncı oyuncu dallarında biyografik filmlerdeki oyunculukların hakimiyeti olduğunu görüyoruz.

EN İYİ KADIN OYUNCU

Judy (2019) Film
Imdb’den Alınmıştır.

Adaylar: Charlize Theron (Bombshell), Cynthia Erivo (Harriet), Reene Zellweger (Judy), Saoirse Ronan (Little Woman) ve Scarlett Johansson (Marriage Story).

En iyi kadın oyuncu dalında favori Judy filminde Judy Garland‘e hayat veren Reene Zellweger olarak görünüyor. 1990’ların son yılları ile 2000’li yılların başlarında popüler ve aranan bir oyuncu olan Reene Zellweger uzun yılların ardından başarılı bir performans sergiliyor. 1930’lı yıllarda başlayan yükselişi 1950’lerin son yıllarında dip yapan Judy Garland’ın (Wizard of Oz, A Star is Born, Judgment at Nuremberg) psikolojik değişimi filmde son derece başarılı verilmiş. Özellikle kişiliğine ciddi etkileri olan süreçlerin flasmob olarak izleyiciye verilmesi başarılı bir şekilde filme yedirilmiş. Judy filmi başarılı olarak değerlendireceğimiz bir film değil ancak Reene Zellweger buna rağmen harika bir oyunculuk sergiliyor.

Kazanacak olan: Reene Zellweger, Judy

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Joker - Joaquin Phoenix Oscar
Imdb’den Alınmıştır.

Adaylar: Adam Driver (Marriage Story), Antonio Banderas (Pain and Glory), Joaquin Phoenix (Joker), Jonathan Pryce (The Two Popes), Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time… in Hollywood).

Bu sene en iyi erkek oyuncu dalında sürprizle karşılaşmayacağız gibi görünüyor. Favori olarak gördüğüm Joaquin Phoenix, Joker konusunda selefi Heath Ledger’ın başarısını tekrarlamaya yakın. Joker her anlamda başarılı bir film olmasının yanı sıra filmde yer alan göndermeler özellikle hoşuma gitti. Filmde rol alan Robert De Niro’nun geçmişte oynadığı kült filmlere yapılan göndermeler yönetmen Todd Philips tarafından son derece yerinde ve başarılı bir şekilde kullanılmış. (Taxi Driver, 1976 ve The King of  Comedy, 1982)

Son olarak Joaquin Phoenix’in Joker’i canlandırması ile Heath Ledger’ın Joker’i canlandırmasını karşılaştıracak olursak, Ledger bir adım önde görünüyor. The Dark Knight’da tüm hikaye Joker üzerinden dönmemesine rağmen Heath Ledger başarılı oyunculuğu ile öne çıkan karakter olmuştu. Bu bakımdan Joaquin Phoenix’in bir adım önünde olduğu söylenebilir.

Kazanacak olan: Joaquin Phoenix, Joker

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Jojo Rabbit (2019) - Akademi Ödülleri
Imdb’den Alınmıştır.

Adaylar: Florence Pugh (Little Women), Kathy Bates (Richard Jewell), Laura Dern (Marriage Story), Margot Robbie (Bombshell), Scarlett Johansson (Jojo Rabbit).

En iyi yardımcı kadın oyuncu dalında değerlendirmelere bakıldığı zaman Laura Dern’in Marriage Story filmindeki oyunculuğunun öne çıkarıldığını görüyoruz ancak ben buna katılmıyorum. Sıradaşı bir oyunculuk göremedim, ortalama bir oyunculukla karakterine hayat veriyor. Benim bu kategori  için favorim Jojo Rabbit’te canlandırdığı Rosie rolüyle Scarlett Johansson. Yer aldığı her sahnede adeta oyunculuk dersi veren Johansson bu sene Oscar ödülüne kavuşacak gibi duruyor.

Kazanacak olan: Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

The Irishman Filmi
Imdb’den Alınmıştır.

Adaylar: Al Pacino (The Irishman), Anthony Hopkins (The Two Popes), Brad Pitt (Once Upon a Time… in Hollywood), Joe Pesci (The Irishman), Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)

En iyi yardımcı erkek oyuncu dalında iki isim ön plana çıkıyor: The Irishman’de ki rolleriyle oyunculuk dersi veren Al Pacino ve Joe Pesci.

Al Pacino’yu bir adım önde görüyorum çünkü yer aldığı sahnelerde izleyiciye verdiği hissiyatın çok daha farklı olduğunu düşünenlerdenim. Al Pacino, 1950’li ve 1960’lı yıllarda son derece popüler bir sendika başkanı olan Jimmy Hoffa karakterine gerçekçi ve başarılı bir şekilde hayat veriyor.

Tabi bu düşünce Joe Pesci’nin oyunculuğunu görmezden gelmek anlamına gelmiyor. 2000’li yıllardan sonra The Irishman ile birlikte yalnızca 3 filmde rol alan Pesci’yi böyle başarılı bir filmde izlememiz bile büyük bir şans.

Kazanacak olan: Al Pacino, The Irishman

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

Jojo Rabbit - Akademi Ödül
Imdb’den Alınmıştır.

Adaylar: Jojo Rabbit, Joker, Little Woman, The Irishman ve The Two Popes

Gerek işlenişi gerek barındırdığı mizahi ve dramatik öğeler düşünüldüğü zaman Jojo Rabbit’in diğer adaylardan birkaç adım ileride olduğu görülmekte. Bu nedenle favorim Jojo Rabbit.

Kazanacak olan: Jojo Rabbit

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

Parasite Film
Imdb’den Alınmıştır.

Adaylar: 1917, Knives Out, Marriage Story, Once Upon a Time… in Hollywood, Parasite

En iyi orijinal senaryo dalı çekişmenin olacağı dallardan bir tanesi. 1917, Marriage Story ve Parasite’ın ödül için şansları olduğu düşünüyorum. Benim tahminim Parasite’ın bu ödülü alacağı yönünde.

Kazanacak olan: Parasite

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ

1917- The Lighthouse - Akademi Ödül
Imdb’den Alınmıştır.

Adaylar: 1917, Joker, Once Upon a Time… in Hollywood, The Irishman ve The Lighthouse

En iyi sinematografi dalında iki yapım öne çıkıyor: 1917 ve The Lighthouse. Adaylar sürecinde görmezden gelinen The Lighthouse sadece sinematografi dalında adaylık elde etmişti. Akademi belki aday belirlenmesi sürecinde yapılan bu haksızlığı aday olduğu tek dalda ödülü The Lighthouse’a vererek telafi etmeye çalışabilir gibi. Ancak Birinci Dünya Savaşı’nı konu alan 1917, sinematografi anlamında görmezden gelinebilecek bir yapım değil kısacası iki yapım arasında ciddi bir rekabet olacak gibi görünmekte.

Kazanacak olan: 1917- The Lighthouse

Joker (2019)
Imdb’den Alınmıştır.

EN İYİ FİLM MÜZİĞİ

Adaylar: 1917, Joker, Little Woman, Marriage Story ve Star Wars:Episode IX-The Rise of Skywalker

En iyi film müziği dalında favorim Joker. Filmin muazzam işleyişinin sebeplerinden bir tanesi son derece yerinde kullanılan müzikler. Bu bakımdan müzik seçimi kusursuz.

Kazanacak olan: Joker