Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
rio

6 Ay Geçmeden Rio’daki Olimpiyat Alanları Çürüme Durumuna Geldi

Rio’daki 2016 Olimpiyat Oyunları alanına yaklaşık 2.3 milyar dolar harcandı. Şimdi ise neredeyse harap olmuş bir şekilde duruyorlar.
Terk edilmiş binalar, boşaltılmış yüzme havuzları, çöpler ve bozuk spor malzemeleri  gibi kan dondurucu resimler, 2016 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış olan Rio şehrinde her turist veya oradan geçen kişiler tarafından görülebilir.
Spor festivalinin sona ermesinin ardından Brezilya hükümeti, dokuz olimpiyat alanının yedisinin ve bunun yanı sıra Rio Olimpiyat Arena’nın, Maria Lenk  Su Merkezi’nin , Carioca Arena 1 ve 2’nin ve tenis kortlarının bakımını üstleneceği ve finanse edeceği konusunda söz vermişti.
Olimpiyat yarış pistinin sökülmesi planlanıyordu, fakat şimdiye kadar hiçbir şey yapılmadı. Üstelik yetkililer, bazı yerleri devlet okullarına dönüştürmeyi planladı, ancak henüz ilerleme kaydedilmedi.
Birden fazla 30 katlı binalı blokları kapsayan olimpik köy, aynı zamanda bir çölü andırıyor. Brezilya’daki ekonomik kriz nedeniyle kimse orada bir daire satın alacak maddi duruma sahip değil.
Sosyalizm ve Özgürlük Partisi’nin (PSOL) yerel bir milletvekili olan Renato Cinco, Sputnik Brezilya ile yaptığı röportajda Rio Olimpiyat tesislerinin acınası durumuna yorum yaptı:
“Rio’nun Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapması için seçildiği günden itibaren bu duruma eleştirel yaklaştık. Her şeyden önce liman alanının yeniden yapılandırılması ve modernleştirilmesi konusunda ısrar ettik, oradaki oyunlara ev sahipliği yapılması için çağrıda bulunanlar arasındaydım. Fakat bu bölgeyi geliştirmek için  hemen hemen hiçbir şey yapılmamıştır. “
Cinco’ya göre otoriteler emlak fiyatlarında spekülasyon yapmaya karar verdiler ve imkansız ekonomik projelere bel bağladılar.
”Rio kentinde birincisi liman bölgesinde, diğeri kentin batı kesiminde olmak üzere iki eksenli kentsel gelişime karar verdiler. Bu bir hataydı.Bu zamanında mimarlar birliği tarafından eleştirilmişti.”
Dahası, Cinco’ya göre, yetkililer, olimpiyat oyunları sonrasında alanları yanlış kullandılar ve korudular.
Cinco, “Düşük bütçeli veya orta düzeyde daireler yerine lüks dairelere para sürdüklerini” de söyledi.
Cinco’ya göre, yetkililer önümüzdeki yıllarda daire talebinin artması beklenen diğer alanları yeniden inşa etmek yerine sahildeki kârsız bölgelerde gayrimenkul inşa eden inşaat şirketlerinin çıkarları doğrultusunda hareket etti.

Çevirenler Hakkında

Esra Sümeyra Bilglin
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Ulaş Deniz Tümkaya
Boğaziçi Üniversitesi
Tarih