Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
5G
Kaynak: AA

5G Nedir ve Endişelenmeli miyiz?

Yıllarca süren testlerden ve deneylerden sonra, haberleşme sistemlerinin beşinci neslinin (5G) Avrupa’da geniş bir alanda tanıtılması planlanıyor.

Peki 5G tam olarak nedir? Yaşantımızı nasıl değiştirecek?

5G Nedir?

5G ağ örgüsü İnternet bağlantısının bir sonraki neslini temsil ediyor. Akıllı telefonlar ve diğer cihazlarla daha güvenilir bağlantıların yanı sıra çok yüksek bant genişliği de sunacak. 4G’den en az 100 kat –ve 1.000 kat daha yüksek- daha hızlı olup yüksek çözünürlüklü filmleri sadece saniyeler içinde indirme fırsatı sağlayacak.

Sağlayacağı Avantajlar Nelerdir?

5G, milyarlarca cihazın sabit bir internet bağlantısına bağlı olduğu bir dünya için tasarlanmıştır.

5G’yi destekleyen ilk telefonlar Avrupa’da geçen Eylül ayından beri mevcut. Birçok ülkede ilk şebeke altyapıları da çoktan tamamlandı.

Avrupa Komisyonu, bunu “önümüzdeki on yıla ait dijital ekonomi ve toplumumuzun en hassas temel ilkelerinden biri” olarak tanımladı.

Komisyonun söylediğine göre 5G’nin hızı ve –cihazların sadece çok düşük bir gecikme ile çok yüksek hacimde veri mesajlarını işlemesine olanak sağlayan- düşük gecikmeli bağlantısı bulut bilgi işlemin yanı sıra yapay zekâyı da yükseltecek.

Zamanla bütün ekonomik faaliyetler, şirketlerin dijital değişimi ve bunun sonucunda da dördüncü sanayi devriminin hızlanması ile bu yeni 5G altyapısından etkilenecek.

Altyapı şebekeleri ve sağlık hizmetinin yanı sıra otomotiv, ulaşım ve dağıtım sanayileri de 5G’nin ortaya çıkışıyla bir değişim geçirecek sektörler.

Sürücüsüz kamyonlar ve arabalar, “akıllı” binalar ve şehirler, uzaktan tıbbı müdahaleler de 5G sayesinde mümkün olan yeniliklerden sadece bazıları.

Ne Kadar Bekleyeceğiz?

5G teknolojisi şu anda dünya genelinde geliştiriliyor.

Avrupa Birliği, 2016 yılında 5G hizmetlerini en geç 2020 yılının sonuna kadar 28 üye devlette faaliyete geçirme ve ardından 2025 yılına kadar bütün şehirsel bölgeler ile başlıca ulaşım yolları boyunca kesintisiz kapsama alanı sağlayacak hızlı bir güçlendirme hedefiyle, teknoloji için aksiyon planını hayata geçirdi.

2014 ve 2020 yılları arasında birlik, 5G teknolojisine 700 milyon euro harcadı. Özel sektörün ise 3 milyardan fazla yatırım yaptığı tahmin ediliyor. Örneğin Finlandiya’ya ait haberleşme şirketi Nokia geçen sene 5G şebekesini geliştirmek için Avrupa Yatırım Bankası’ndan 500 milyon euro kadar ödünç parayı güvence altına aldığını açıkladı. Bu sırada İsveç’ten Ericsson ise 250 milyon euro ödünç aldı.

Mobil İletişim İçin Küresel Sistem (GSMA) tarafından yapılan bir analize göre, önümüzdeki on yılın ortalarında mobil bağlantıların yaklaşık üçte birinin beşinci nesil şebekeler kullanacağı tahmin ediliyor. Özellikle 5G teknolojisinin Avrupa’daki kullanım yaygınlığının 2025 yılında 217 milyon bağlantıya denk gelen %31 oranında olacağı tahmini yürütülüyor.

Antenler ve Frekanslar

5G tarafından kullanılan frekans dalgaları önceki sistemlere göre daha kısa bir aralığa sahip. Bu da yere daha yakın olan daha fazla antene ihtiyaç duyulması anlamına geliyor.

5G şebekelerinin yürürlüğe koyulma aşamalarında kullanılan frekanslar (3.5 GHz ve 700 MHz) ile şimdi kullanılan frekanslar arasındaki fark çok az. Ama bu değişiklikler, antenlerin çalışma şeklini etkileyecek demek değil. Belirli servislerin sıradaki evrelerinde 26 GHz frekans bandı kullanılacak.

5G Sağlığınıza Zararlı mı?

Bu henüz bilinmiyor. Şimdiye kadar kimse bu soruya cevap veremedi. Birçok kişi daha fazla antene ihtiyaç oldukça sağlık risklerinin de aynı oranda artacağını söylüyor.

Ama bu antenler hem teknoloji harikası hem de elektromanyetik radyasyon yayılımı var olan 4G/3G/2G şebekelerinin yayılma seviyelerinden çok daha düşük olmalı.

Avrupa’da hala bu senenin başlarında “mobil teknolojilerin sağlık ve çevre için zararlı olduğunu onaylayan ve saygı duyulan enstitüler ve kuruluşlar tarafından yürütülen bilimsel araştırmaların sayısının artması” konusunu tartışan grONDES (Fransızca “gürültü” ve “dalga” anlamına gelen kelimeler üzerinde bir kelime oyunu) dahil bazı gruplar teknolojiye karşı lobi faaliyetleri düzenliyor.

Yine de Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayımlanan bir raporda yazdığına göre “araştırmalar henüz bunların memeliler, kuşlar ve böcekler üzerindeki etkisi ile ilgili kesin bir kanıt göstermedi.”

“5G teknolojisine maruz kalma kurallarının gelişimi hakkında bilgi verme yönündeki kesin kanıt eksikliği, istenmeden ortaya çıkan biyolojik sonuçlara yol açıyor.” diye ekledi.

5G, 4G’nin Sonu mu?

Hayır, çünkü 5G dünya genelinde aniden ve eşit oranda uygulanmayacak. Bu nedenle ve özellikle bütün cihazlar 5G uyumlu olmadığı için, bu iki sistem birbiriyle yan yana var olmaya devam edecek.

*Diğer çevirilerimize buradan göz atabilirsiniz.

Muhabirler: Alice Tidey & Emma Beswick

Kaynak: https://www.euronews.com/2019/12/30/what-is-5g-and-should-you-be-concerned-euronews-explains