Ana Sayfa / Çeviriler / Makale Çevirileri / 4 Temmuz – Bağımsızlık Günü

4 Temmuz – Bağımsızlık Günü

İngilizce aslından çeviren: İlkay TÜRKEŞ

4  Temmuz – Bağımsızlık Günü

4 Temmuz (4 Temmuz Bağımsızlık Günü olarak da bilinen) , 1941’den beri Birleşik Devletler’de federal tatil olsa da Bağımsızlık Günü kutlamaları geleneği 18. yüzyıla ve Amerikan Devrimi’ne kadar uzanıyor. 2 Temmuz 1776’da Kıta Kongresi bağımsızlık lehine oy kullandı ve iki gün sonra 13 farklı koloniden gelen delegeler, Thomas Jefferson tarafından taslağı oluşturularak tarihi doküman diye adlandırılan Bağımsızlık Bildirgesi’ni kabul etti. 1776’dan günümüze, 4 Temmuz, havai fişekler, geçit törenleri, konserler ve daha sıradan sayılabilecek aile toplantıları ile barbekü partilerine kadar uzanan festivallerle Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaktadır.

Bağımsızlık Günü’nün Tarihçesi

Devrim Savaşı’nın ilk çatışmaları 1775’in Nisan ayında patlak verdiğinde, birkaç koloni, Büyük Britanya’dan tam bağımsızlık talebinde bulunması ile radikal olarak nitelendirildi.

Ancak bir sonraki yılın ortalarında, daha fazla koloni, Britanya’ya karşı artan düşmanlık ile devrimci duyguların yayılmasında rol oynayan, 1776 başlarında Thomas Paine tarafından yayınlanarak en çok satan broşür olan “Common Sense” (Sağduyu) gibi bildiriler etkisiyle bağımsızlık lehine hareket etti.

Kıtalararası Kongre’nin, Philadelphia’daki Pennsylvania Eyalet Evi’nde (daha sonradan Bağımsızlık Salonu diye adlandırılan) buluştuğu 7 Haziran’da, Virginia delegesi Richard Henry Lee, kolonilerin bağımsızlığı için bir çağrı başlattı.

Tartışmalar arasında Kongre, Lee’nin kararı üzerine oylamayı erteledi. Ancak Büyük Britanya ile resmi bir taslak hazırlamak üzere; Virginia’dan Thomas Jefferson, Massachusetts’ten John Adams, Connecticut’tan Roger Sherman, Pensilvanya’dan Benjamin Franklin ve New York’tan Robert R. Livingston’tan oluşan beş kişilik bir ekip oluşturuldu.

Bunu Biliyor Musunuz?

John Adams, 2 Temmuz’un,  Amerikan bağımsızlığının doğuşunu kutlamak için doğru tarih olduğuna inanıyordu ve 4 Temmuz gösterilerinde gerçekleşecek davetleri protesto amaçlı geri çevireceğini bildirmişti. John Adams ve Thomas Jefferson, aynı gün, 4 Temmuz 1826’da, Bağımsızlık Bildirgesi’nin kabulünün 50. yıldönümünde öldü.

2 Temmuz’da, Kıta Kongresi, Lee’nin bağımsızlık kararının lehine yakın oybirliği sağlanarak bağımsızlığı oyladı. (New York heyeti görevden alındı, ancak sonradan olumlu yönde oyladı). O gün, John Adams eşi Abigail’e 2 Temmuz’un “ sonraki nesillerde Büyük Yıldönümü Festivali olarak kutlancağını” ve kutlamanın “ponponlu geçit töreni, oyun, spor, silah, zil, şenlik ateşi ve kıtanın bir ucundan diğer ucuna aydınlatma içermesi gerektiği” şeklinde bir yazı yazdı.

4 Temmuz’da Kıta Kongresi, büyük ölçüde Jefferson tarafından yazılmış olan Bağımsızlık Bildirgesi’ni resmen kabul etti. Gerçek bağımsızlık oyu 2 Temmuz’da gerçekleşmesine rağmen, o zamandan Temmuz’un 4’ü Amerikan bağımsızlığının doğuşu olarak kutlanan gün oldu.

Eski 4 Temmuz Kutlamaları

Devrim öncesi yıllarda, koloniler kralın doğum gününü zillerin çalınması, ateşler, alaylar ve konuşmaların yapılması eşliğinde geleneksel olarak kutluyordu. 1776 yazında bazı koloniler, tam tersine, Kral III. George  için alaycı cenaze törenleri düzenleyerek bağımsızlığın doğuşunu kutlamaya başladı. Bu, monarşinin Amerika’daki tutkusunun sona erdiğini ve özgürlüğün zaferini simgelemek için izlenen bir yöntemdi.

Konserler, ateşli silahlar, geçit törenleri, toplar ile tüfeklerin ateşlenmesi, Bağımsızlık Bildirgesi’nin ilk olarak halka açık okunması ile birlikte bağımsızlık, kabulden hemen sonra kutlandı. 4 Temmuz 1777’de, Kongre, halen devam etmekte olan savaşla meşgul iken Philedelphia ilk bağımsızlık yıldönümü kutlamasına evsahipliği yaptı.

George Washington, 1778’de bağımsızlık yıldönümünü kutlamak için tüm askerlere içkinin çifte istihkakını ihraç etti ve 1781’de, Yorktown’daki önemli Amerikan zaferinden birkaç ay önce Massachusetts, 4 Temmuz’u resmi tatil ilan eden  ilk devlet oldu.

Devrim Savaşı’ndan sonra, Amerikalılar her yıl, yeni ulusun yükselen siyasi liderlerinin vatandaşlarına konuşmalarda bulunarak ve bir birlik duygusu yaratmalarına izin verdikleri kutlamalarda, Bağımsızlık Günü’nü anmaya devam ettiler. 18. yüzyılın son on senesinde, ortaya çıkan iki büyük siyasi parti – Federal Parti ve Cumhuriyetçi / Demokratlar – birçok büyük şehirde 4 Temmuz kutlamalarını ayrı ayrı organize etmeye başladılar.

4 Temmuz Federal Tatil Oluyor

ABD’nin yeniden Büyük Britanya ile karşılaştığı 1812 Savaşı’ndan sonra vatanseverlik geleneği daha da yaygınlaştı. 1870’d,  ABD Kongresi 4 Temmuz’da federal bir tatil yaptı; 1941 yılında, tüm federal çalışanlara maaşlı bir tatil sağlamak için hüküm genişletildi.

Yıllar boyu sürerken, tatilin politik önemi azalabilirdi, ancak Bağımsızlık Günü önemli bir ulusal bayram ve vatanseverlik sembolü olarak kaldı.

Yaz ortası olan 4 Temmuz, 19. yüzyılın sonlarından bu yana eğlence aktivitelerine ve genellikle havai fişeklerin ve açık hava barbekülerinin yer aldığı aile buluşmalarının ortak bir ilgi odağı haline gelmiştir. Tatilin en yaygın sembolü Amerikan bayrağıdır ve ortak anma müziği Amerika Birleşik Devletleri’nin milli marşı olan “The Star-Spangled Banner” yani diğer bir deyişle Yıldız Bezeli Sancak’tır.

Kaynak: https://www.history.com/topics/holidays/july-4th

Çevirmen Hakkında

İlkay Türkeş / TESA Çeviri Birimi Yardımcı Direktörü / Siyaset Masası Araştırmacı Yazarı

İstanbul Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir