Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
michelle gurevich

4 Maddede Slowcore ve Art-Pop’un Unutulmaz Sesi Michelle Gurevich

Slav kökenli melodilerin, melankoli ve ironi ile bütünleşmesiyle dinleyicilerin kendi ütopyalarında kaybolmasını sağlayan Rus asıllı, Toronto doğumlu Chinawoman Doğu Avrupa’da büyük dinleyici kitlelerine ulaşmış bir ilham kaynağıdır. İlk dinlediğinizde vokalin kadın sesi mi erkek sesi mi olduğunu çözemeyişiniz ve arkadaki karanlık melodi geçişleri belki de Michelle Gurevich’i özel kılan nedenlerdir. Çoğu Gurevich dinleyicisinden kendisi hakkında ‘dişi Thom Yorke’ diye bahsettiklerini duyabilirsiniz. Bunun bir nedeni karanlık ve tutkulu melodilerin cinsiyetsiz bir ses tonuyla birleşmesi olsa da diğer nedeni olarak da Guravich’in ara sıra röportajlarında Thom Yorke’dan alıntılar yapmasını sayabiliriz.  Başarı ve yaratıcılık arasındaki korelasyonu değerlendirirken Yorke’dan bir alıntıyla cevap vermiştir: Thom Yorke bir keresinde, “Başarılı olmaya başladığın saniye, kendi içinde kaybolmaya başlıyorsun ve bu süreç sonsuza dek sürüyor” demişti. “Başlangıçta, sadece kendi benliğin ve şarkılarınla birlikte oluyorsun, fakat biraz tanınmaya başladığında başka faktörler devreye giriyor.” Bu cevaptan nam-ı diğer Chinawoman’ ımızın şarkılarını yaratma evresinde gözden kaybolup, kendisini izole edişinin nedenini anlayabiliyoruz.

1.Michelle ve Müzikle Buluşması

michelle gurevichin müzikle buluşması

Michelle Gurevich’ in müzikle bir araya gelmesi çoğu sanatçının aksine oldukça geç gerçekleşmiş. Eskiden annesinin kendisini bir barda elinde gitarla şarkılar söylerken hayal ettiğini söylese de, Michelle’in hayatındaki ilk önceliği yönetmen olmakmış. On sene kadar sinema sektöründe çalışan Gurevich’ in zamanında yaptığı kısa filmler olsa da günümüzde kendisi aklımıza insanı mest eden güzel müziği ile gelmekte.
Gurevich, çok yakın bir arkadaşının ısrarı üzerine yazdığı şarkıyı MySpace’ e koyması ile müziğe 2007 yılında ‘Party Girl’ ile esas olarak girdi ve bundan sonra ikinci albümünü de plak şirketleriyle anlaşmadan kendisi yayımladı. Kliplerinin alışılmaz güzelliği ve tekrar tekrar izleme isteğinin sebebi ise genellikle kendisinin veya arkadaşlarının büyük prodüksiyonlardan uzak bir teknikle çekmesi olarak düşünülmekte. Kendi müziğini “Melodik, trajikomik ve deneysel” olarak anlatan Gurevich’in müziği Rus müziğinden ve Doğu Avrupa müziklerinden besleniyor. Özellikle Almanya’ya taşınmasından sonra grup kurarak müzik yapmaya devam eden Gurevich’in hayranları genel olarak Almanya, Doğu Avrupa bölgelerinden oluşmakta. Almanya’nın Gurevich’in hayatında çok fazla yeri olmasının etkisi olarak şarkılarında Rus tınılarının yanında Krautrock yankılarını da duymamızı gösterebiliriz.

2.Chinawoman

Chinawoman Michelle

Müzik piyasasına sahne adı ‘Chinawoman’ ile giren Michelle Gurevich’in isim olarak Chinawoman’ı seçmesinin nedeni sorulduğunda şu şekilde cevaplıyor: “İnsanlar sık sık bana Asyalı olup olmadığımı soruyor. İlk şarkımı yazdığım sırada Garageband’ı açtım ve kaydettiğim sırada benden grup ismi istedi. Şaka olarak ’Chinawoman’ yazdım.”
Chinawoman gizemli bir etki bırakıyor. Çoğu insan ismini okuduktan sonra Michelle’i gördüklerinde bir ironi hissediyor ve bu Chinawoman’ın çektiği ilgiyi ikiye katlıyor.
Seçtiği sahne isminden dolayı ve Rus asıllı olup Kanada’da doğmasından dolayı nereli olduğu konusunda çok konuşulan Michelle’in, kendisini “Neredeysem oralıyım.” olarak açıklıyor.
2016 Yılının Ağustos ayında uzun zamandır yapmayı düşündüğü şeyi yaparak, sahne adını bırakarak, müzik kariyerine Michelle Gurevich olarak devam etmektedir.

3.Melodik, Trajikomik ve Deneysel

melodik trajikomik michelle

Ailesi ve uzun süredir arkadaşlık yaptığı insanlardan ilham aldığını söyleyen Gurevich, insanların yürüyüş tarzları, kravat bağlamaları gibi şeylerin bile birer ilham kaynağı olduğunu belirtmiş. Bunun yanında Leonard Cohen, Yoko Ono, Xavier Dolan, Lisa Alma ve Saada Bonaire gibi isimlere de ilgili olduğunu ve onlardan da ilham aldığını bilmekteyiz. Müziğini duyan insanların yaptığı yorumlardan çıkan sonuca göre, Gurevich’in sesinin tonu ve müziğinin arkasındaki çeşitli farklı tınılarla birlikte çekici gelen şeylerden birisi de, aynı anda mutluluğu ve özlem dolu bir hüznü hissettirebilmesidir. Stil in Berlin, Gurevich için “Müziği, 80’li yılların Sovyet Balo Salonları ve Douglas Sirk Melodramlarının resimlerini çağrıştırıyor.” diye yazmıştır. Şarkılarında aşkın her basamağında yaşğı duyguları, mutluluğu da acıyı da, kendisiyle barıştıran ve bundan memnun olan bir kadın hissediyoruz. Bu konu hakkında kendisi “ Şarkı yazmayı keşfettiğimde, duygular tarafından yıkıma uğramaktansa onları kullanıp açıklığa kavuşturmaya başladım. Utancı ifade ederken, utanç artık utanç verici olmuyor ve yalnızlığı ifade ederken başkalarına bağlanabiliyorum. İyi zamanlarda, duygular da iyidir ama kötü olduğumda şarkı yazma dönemi başlıyor benim için” demiştir.

*Kronolojik bir liste ile gidersek bütünlük hissiyatı verecek beş şarkısı:

[divider style=”normal” top=”10″ bottom=”20″]

Party Girl:

[divider style=”normal” top=”10″ bottom=”20″]

Show met the Face:

[divider style=”normal” top=”10″ bottom=”20″]

Let’s Part in Style:

[divider style=”normal” top=”10″ bottom=”20″]

First Six Months of Love:

[divider style=”normal” top=”10″ bottom=”20″]

Exciting Times:

4.Michelle Gurevich ve Türkiye

Gurevich ve Türkiye

Sık sık Türkiye’ye gelip konserler veren Gurevich’in Türkiye’de pek çok dinleyicisi bulunmakta. Türkiye’deki hayranların Gurevich’e olan coşkusunun yanında Gurevich’in de Türkiye’ye olan coşkusu oldukça görülmektedir. Türkiye’de iken arkadaşıyla bir restoranda buluşan sanatçı, arkadan Zeki Müren’in çalması ve herkesin şarkıya eşlik etmesi üzerine Zeki Müren ile tanışmış. Sonrasında sık sık Zeki Müren dinlediğini fark ettiğimiz sanatçı takipçilerine, sosyal medyadan bile bazen Zeki Müren’den şarkılar paylaşmakta. Bunun yanı sıra kendisi de sahnede Zeki Müren’den parça okuyarak gönülleri fethetmiştir.

*Babylon Bomonti konserinde söylediği ‘’Elbet Bir Gün Buluşacağız’’ performansı:

Ayrıca eklemek gerekir ki, Gurevich Taksim-Gezi protestolarını takip etmiş ve bu olaylara destek amaçlı “Kiss in Taksim Square” şarkısını çıkarmıştır.  Kendisi şarkıyı yazışı hakkında “Romantik bir tarzla insanları bir araya getirebileceğim şeyi yaptım” demiştir.

 


Kaynakça