Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Kuzey Kore Nükleer Denemeleri Kutluyor

Kuzey Kore Nükleer Denemeleri Kutluyor

İngilizce aslından çeviren: Eray Konya

Kuzey Kore’nin başkentinde, Çarşamba günü gökyüzü havai fişeklerle aydınlanırken, binlerce insan, rejmin hafta sonu gerçekleştirdiği nükleer denemeyi kutlamak üzere düzenlenen büyük çaplı mitinge katıldı. Miting konuşmacıları “Gangster benzeri Amerikalı emperyalistlerin” sonunu getirme sözü verdi.
Pazar günü patlatıldığı varsayılan hidrojen bombasının geliştirilmesinden sorumlu bilim insanları, Pyongang’ın Kim II Sung meydanına giden vatandaşların tezahüratlarıyla karşılandı. Kore Merkezi Haber Ajansı’nın yayınladığı video ve resimler, binlerce kişinin başkentte sıraya girdiğini gösterdi.

Miting konuşmacıları katılımcılara, “Hain orduları, sonunda bir savaşa kalkışırsa, Kuzey Kore ordusunun en güçlü ve acımasız araçlarla onlara karşı engelleyici bir harekata girişerek, gangster benzeri ABD’li emperyalistlerin sonunu getireceğini” söyledi.


Kuzey Kore Pazar günü gerçekleştirilen patlamanın, şimdiye kadar yapılan en büyük ve “mükemmel başarı” olduğunu iddia ediyor.
Uzmanlar, patlamanın, 1945’de Japonya Nagasaki’ye atılan bombadan 5 kat daha güçlü ve en azından 100 kiloton şiddetinde olduğu yönünde tahminde bulunuyor.
Bu, Kuzey Kore’nin, 2006’da gerçekleştirdiği ilk denemeden bu yana yaptığı 6. nükleer testti. Kore lideri Kim Jong Un, babasının ölümünü takiben iktidara geldiği 2011 yılından itibaren, ülkenin nükleer füze programında büyük atılımlar yapmayı sürdürüyor.
Kuzey Kore Liderlik İzleme Direktörü Michael Madden, Fox News’e verdiği demecinde; başarıların, büyük ölçüde Kim Jong Un’u füze ve nükleer aygıtlarındaki sorunları tanımlayarak çözmesi için çalıştırdığı bilim adamlarına atfedildiğini söyledi. Kim Jong Sik, Aralık 2012’de bir füzenin başarıyla fırlatılmasına yardım ederek, Kuzey Kore saflarına yükselen füze programına öncülük eden bilim insanlarından birisidir. Kim Jong Sik, Pazar günü yapılan nükleer denemeye katılmadı ancak ülkenin Temmuz’da gerçekleştirdiği ilk kıtalalar arası balistik füze (ICBM) testlerinde, Kim Jong’un yanında yer almıştı.
Nükleer denemeden saatler önce, devlet tarafından yürütülen medya, başkan Kim’in ve iki aşamalı işleyen termonükleer silahın görünüşünü denetleyen üst düzey bilim adamlarını gösteren fotoğraflarını yayınladı. Silahın ebatı ve fıstığa benzeyen şekli, bir yeniden giriş aracına bağlanabilen ve ABD anakarasına ulaşabilme kapasitesine sahip balistik füze ile eşleştirilebilen bilinen tasarımlara görece iyi uyuyor.
Güney Kore başbakanı Lee Nak-Yon, Perşembe günü yaptığı konuşmasında, Kuzey Kore’nin ülkenin bağımsızlık günü olan Cumartesi gününün erken saatlerinde bir ICBM (Kıtalararası Balistik Füze) daha ateşleyebileceği konusunda uyarıda bulundu. Kuzey Kore’nin Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Han Tae Song, bu haftanın başlarında daha fazla “hediye paketinin”(Haydut rejimin nükleer füze ve denemeleri tanımlama şekli), nükleer programın sona erdirilmesi için uygulanan yaptırım ve uluslararası baskının devam etmesi halinde ABD’ye yönelebileceğini söyledi.
Kuzey Kore, KCNA(Kore Merkezi Haber Ajansı) vasıtasıyla bir takım tehditler savurdu ve “ABD, yeni yaptırımlar uygulamaya kalkışması durumunda eşi benzeri görülmemiş derecede bir karşı koyuşla yüzleşecek” dedi.
Beyanatta, “Şayet ABD baskı ve yaptırımlara bağlılığını sürdürürse, kontrolünü sağlayamayacağı eşi benzeri görülmemiş derecede bir karşı koyuşla yüzleşebileceği” ifade edildi.
Açıklamanın devamında; “Japonya pozisyonunu net bir şekilde anlamalı ve ABD’nin kedisinin pençesi gibi davranmaya gerçekten son vermeli” denildi.

Kaynak: http://www.foxnews.com/world/2017/09/07/north-korea-celebrates-nuclear-tests.html

Çevirmen Hakkında

Eray KONYA

İstanbul Üniversitesi

İnkılap Tarihi Enstitüsü

Yüksek Lisans Öğrencisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir