Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Son Dakika: Kuzey Kore, Nükleer Silah Müzakereleri Konusunda ABD’yi Uyardı

Son Dakika: Kuzey Kore, Nükleer Silah Müzakereleri Konusunda ABD’yi Uyardı

İngilizce aslından çeviren:Eray Konya

Kuzey Kore krizine dair son haberler (yerel saat kullanılmıştır)

Gece 4:45
Kuzey Kore, Amerika Birleşik Devletleri nükleer tehdit içeren hasmane politikasını sürdürdüğü sürece nükleer silahlanmaya dair programını müzakere masasına getirmeyeceği yönünde uyarıyor. Uyarı, Salı günü BM (Birleşmiş Milletler) Genel Sekreteri Antoni Guterres ile yaptığı konuşmanın yazılı metninde, Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Kim In Ryong’dan geldi. Yazılı metin, Kuzey Kore Birleşmiş Milletler Misyonu tarafından Perşembe günü The Associated Press’e gönderildi. Guterres’in sözleri bu metne dahil edildi. Guterres’in gazetecilere verdiği demeçte, Çarşamba günü Kuzey Korelilere yaptığı konuşmasında bu sözler yer aldı. Büyükelçi Kim, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un “Biraz daha bekleyelim, Yankilerin aptalca ve akılsızca tavrını gözlemleyelim” şeklindeki kararını tekrar etti. Kuzey Koreli lider, Amerika’yı Guam bölgesi yakınlarındaki topraklarına füze atmakla tehdit etmişti ve Perşembe günü, ordu bu saldırı için Kim Jong Un’a bir plan sundu. Büyükelçi Kim, liderinin, tansiyonu düşürmek için Amerika’nın küstahça provokasyonlarına ve yarımada çevresindeki çok tehlikeli girişimlerine son vermesi yönündeki isteklerini yineledi. Büyükelçi, Eğer Amerika bu konuda ısrarcı olursa, Kuzey Kore’nin daha önce beyan edildiği şekliyle kritik kararlar alabileceğini ifade etti.
Akşam 22:10
Şili, Birleşik Devletler Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından Güney Amerika ülkesini ziyareti sırasında dile getirilen, Amerika’nın, Kuzey Kore ile olan tüm diplomatik ve ticari ilişkilerini sonlandırılması yönündeki ricasını reddediyor. Şili Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz konuya ilişkin olarak, “Şuana kadar böyle bir girişimimiz olmadı” dedi. Munoz ekleyerek; “Amerika’dan gelen isteklere saygı duyuyoruz ama Şili, Kuzey Kore ile olan ilişkilerini sürdürecektir” dedi. Munoz ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Pyongyang’a uygulanan yaptırımları sıkı bir şekilde tatbik ettiklerini ve aradaki bağların zayıf olduğunu da sözlerine ekledi.
Şişi ve Kuzey Kore, birbirlerinin ülkesinde Büyükelçilik görevlerinde bulunamazlar. Şili’nin Çin Büyükelçisi, Pyongyang ile bağlantılı her türlü konuda sorumluluk sahibidir.
Şili ile Kuzey Kore arasındaki ticaret hacmi yıllık yalnızca 27 milyon dolarken, bu tutarın 25 milyon dolarlık kısmı ise Şili’nin Asya ülkeleriyle olan ithalatıdır.
Akşam 21:35
Rusya, Kore yarımadasındaki gerginliğe askeri bir yanıt verilmesinin, devasa bir trajediye neden olabileceği uyarısında bulunuyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Moskova’nın tarafları sınırlı kalmaya ve yaşananların kontrol dışı kalmasını önlemeye çağırdığını söyledi. Zakharova verdiği brifingde, Kore yarımadasındaki soruna yönelik olarak uygulanabilecek askeri bir çözümün, çatışan taraflar için büyük sivil kayıplarına; insani, ekonomik ve çevresel alanlarda da küresel ölçekli bir felakete yol açabileceğini belirtti. Birleşik Devletler ve Kuzey Kore, Pyongang’ın yakın tarihteki füze denemeleri ve bunları Guam’a karşı ateşleme yönündeki tehditleri nedeniyle gergin bir şekilde bekliyor.

Chairman of the U.S. Joint Chiefs of Staff, Marine Corps Gen. Joseph Dunford, center, poses for a photo with Chinese Vice Chairman of the Central Military Commission Fan Changlong during a meeting at the Zhongnanhai leadership compound in Beijing Thursday, Aug. 17, 2017. (Wang Zhao/Pool Photo via AP)
Akşam 17.00
Üst düzey Çinli bir general, Amerikalı askeri yetkiliye, askeri bir eylemin Kore yarımadasındaki soruna çözüm olarak ele alınmaması gereken bir seçenek olduğunu söyledi. Çin Savunma Bakanlığı, General Fan Changlong tarafından Perşembe günü bir toplantı düzenlenerek, ABD Deniz Kuvvetleri Sekreteri Joseph Dunford’a tüm tarafları itidalli bir şekilde tansiyonu yükseltecek söylem ve hareketlerden kaçınılmasını söylediğini açıkladı. Çin’in Merkezi Askeri Komisyon Başkanı General Fan, Dunford’a, Pekin tarafından sorunun çözümü için tek etkili yolun müzakere etmek olduğunu söyledi.
Geçtiğimiz hafta, Başkan Donald Trump, Kuzey Kore’nin meydan okuması durumuna karşılık olarak, “Ateş ve Öfke” yağmuru tehdidinde bulunmuştu.

Öğlen 16:25

ABD’li üst düzey bir yetkili, Kuzey Kore tarafından ABD’ye yöneltilmiş bir saldırı tehdidi bulunduğu müddetçe, Amerika’nın Kuzey Kore ile ortak tatbikata katılmaya dair müzakereleri sürdürmeyeceğini söyledi. Deniz Kuvvetleri Generali Joseph Dunford, Perşembe günü gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile olan tatbikatlarda, Amerika’nın liderliğinin tekrar aranmaması gerektiğini söyledi.
Dunford ayrıca, “Kuzey Kore’deki tehdit var olduğu sürece, biz de bu tehlikeye karşı yanıt verebilmek için yüksek düzeyde hazırlıklı olmayı sürdüreceğiz” dedi.
Kuzey Kore, bu ayın sonunda başlaması planlanan yıllık tatbikatların, istila için başlangıç niteliği taşıdığını iddia ediyor. Washington ve Seul ise, tatbikatların doğası gereği savunma odaklı olduğunu ve Kuzey Kore’nin saldırganlığını caydırmak için hayati bir önem arz ettiğini düşünüyor.

Kaynak: http://www.nydailynews.com/newswires/news/world/latest-north-korea-warns-nuclear-weapons-talks-article-1.3418898

Çevirmen Hakkında

Eray KONYA

İstanbul Üniversitesi

İnkılap Tarihi Enstitüsü

Yüksek Lisans Öğrencisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir