Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / 2040’a Kadar İslam Amerika’daki İkinci En Büyük Din Haline Gelebilir !

2040’a Kadar İslam Amerika’daki İkinci En Büyük Din Haline Gelebilir !

İngilizce aslından çeviren: Özen Ayşe Özbasa

Müslüman nüfus artıyor ve Pew Araştırma Anketine göre, önümüzdeki 20 senede Müslümanlar Amerika’daki en büyük ikinci dini grup olabilir.

Ancak olay bundan ibaret değil.

Pew Araştırma Şirketi, ABD nüfus sayımından edindikleri din unsurunu içermeyen yıllık verilerle 2007’de 2011’de ve 2017’de yürüttükleri araştırmalarını, Amerika’daki Müslümanların geleceğinin belirlemek için birleştirdi.

Verilerine göre, Müslüman nüfus hızlı bir şekilde artıyor ve 2017 yılında 3,45 milyon olan nüfus, 2050 yılında yaklaşık 8.1 milyona yükselecek. Bu sürede Müslümanların Amerika’daki Yahudileri geçerek, ikinci en büyük dini grup haline gelmeleri bekleniyor.

Neden? Verilebilecek en basit cevaplardan biri göç. Pew’in araştırması 2016’da rekor sayıda Müslümanın Amerika’ya göç ettiğini gösteriyor. Aslında, Pew’in araştırmaları şu an Amerika’da yaşayan Müslümanların dörtte üçünün göç ettiğini, ya da göç edenlerin çocukları olduğunu söylüyor.

Bunun yanında başka bir unsur da var. Pew’in araştırmasında, ortalama olarak Müslüman nüfus diğer dini gruplardan daha genç ve bu da demek oluyor ki Müslümanların doğurganlık oranı daha fazla.

Bununla birlikte, Amerika’daki Müslüman nüfusun önümüzdeki yıllarda ikiye katlanacak olmasına rağmen, Amerika toplam nüfusunun küçük bir bölümünü oluşturmaya devam edecek ve diğer gruplardaki değişimler de ülkenin karakteri üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak.

Örneğin 2020’de öngörüler Hıristiyan nüfusunun 261.960.000 olacağı yönünde. Bu büyük bir artış ancak bunun sebebi diğer dini grupların artması ve nüfus yüzdesinin azalması.

Müslümanlar en büyük ikinci dini grup olduğu zaman bile, nüfusun yalnızca %2,1’ini oluşturabilecekler.

Büyük resmi görmek için, başka bir dinden bağımsız ve ilişkilendirilmeyen insanları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu sayının gelecek senelerde Müslüman nüfustan daha fazla artması bekleniyor.

2020’de bağımsız olarak tanımlanan 62,310,000 Amerikalının olacağı öngörülüyor. 2050’ye kadar bu sayının 100,860,000’a artması bekleniyor.

Yani kısacası, Müslümanlar Amerika’ya yerleşip ailelerini burada kurmaya devam ettikçe Amerika’daki Müslüman nüfus gözle görülür şekilde artacak. Ancak nüfus patlaması olsa bile, Hıristiyanlık açık ara farkla Amerika’daki hakim din olacak ve onları kendilerini dini olmayan olarak gören grup izleyecek.

Kaynak:http://edition.cnn.com/2018/01/10/politics/muslim-population-growth-second-religious-group-trnd/index.html

Çevirmen Hakkında

Özen Ayşe ÖZBASA / TESA Çeviri Birimi Yardımcı Direktörü

Bilkent Üniversitesi

Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir