Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Ben Fero – Orman Kanunları Albümler

2019 Yılında Yayınlanmış En iyi Yerli Albümler

Jakuzi – Hata Payı

Jakuzi - Hata Payı Albümler
Genius.com’dan Alınmıştır.

2016 yılında sosyal mecralarda çıkardıkları Koca Bir Saçmalık adlı şarkıyla beğeni toplayan Jakuzi grubu, sonrasında 2017 yılında ilk albümü olan Fantezi Müzik’i çıkarmıştır. Domuz Records üzerinden kaset formatında yayımlanan albüm çok nostaljik bir albüm olmuştu. 8o’li yıllardan dokunuşlar sunan ve yer yer arabeske kayan albüm güzeldi fakat grup 2019 yılında çıkardığı Hata Payı albümü ile daha iyi bir işe imza attı.

Türk topraklarının pek alışık olmadığı tarzda bir müzik yapan Jakuzi grubu, son albümlerinde Darkwave ve Synthtpop türlerini çok hoş bir şekilde albümlerine yansıttılar. Hata Payı albümü 2019 yılında benim birçok kez dinlediğim albümlerden biri oldu.

Allame – Av

Allame - AV
Genius.com’dan Alınmıştır.

Listemizde bulunan ilk rap albümüdür. Allame yani gerçek ismiyle Hamza Gül, Türkçe rap tarihinin en önemli isimlerinden ve figürlerinden biridir. 2005 yılında başladığı müzik kariyerinde durmaksızın eserler vererek devam eden Allame, Türkçe rapin en çok üreten isimlerinin başında gelir.

Bugüne kadar çıkardığı 13 albüm, 5 enstrümantal albüm, 12 tekli ve 26 klip ile imrenilecek bir kariyeri olan Allame, en son albümü olan Av ile yine dinleyenlerini bir hayli memnun etti.  Albümde çok başarılı sanatçılar olan Patron, Aspova, Tahribad-ı İsyan ve Hasip Aksu ile çalışan sanatçı, asıl sürprizi ise Söyle adlı şarkısı ile yapmıştır.

Neşet Ertaş’ın sesini ve sazını duyacağınız şarkı, albümün en iyi şarkılarından biri denilebilir. Fakat albümün en güzel yanlarından biri ise her şarkının iyi olmasıdır. Bir rap dinleyicisi olmasanız dahi, en azından Söyle, Yandım ve Işıklar adlı şarkıları dinlemenizi öneriyoruz.

Hedonutopia – Arzu Ütopyası

Hedonutopia - Arzu Ütopyası
Kiyimüzik’den Alınmıştır.

Fırat Külçek ve Kerem Feyzi’den oluşan bu iki kişilik grup, 2008 yılından beri müzik yapmaya devam etse de asıl başarısını 2016 yılında Radyo Boğaziçi’nin düzenlediği 18. Battle of the Bands yarışmasında birincilik ödülü aldıktan sonra kazandı. Birincilik kazanan grup Dokuz Sekiz şirketiyle anlaştıktan sonra ilk albümleri olan Ucube Dizayn’ı piyasaya sürdü.

Son yılların en üretken gruplarından biri olan Hedonutoia 2017-2018 ve 2019 yıllarında da albümler çıkararak sevenlerini çok mutlu etti. Downtempo ve ambiyans müziğine yakın bir tarzları olsa da Hedonutopia’nın müziğini çerçevelemek pek mümkün görünmüyor. Fakat kendilerinin deyişiyle; elektronik ritimler, uçuşan melodiler ve uzaktan geliyormuş gibi duyulan derin vokaller ile deneyselliğin çorak topraklarından, melankolinin derin sularına kadar geniş bir coğrafyada gezinen bir grup Hedonutopia.

Bu sene çıkardıkları Arzu Ütopyası albümü ile yine çok iyi işler yaratmaya da devam ediyorlar. Alternatif müziğe gönül veren dinleyicilerin hem Jakuzi hem de Hedonutopia grubunu severek dinlediğini düşünüyor, eğer dinlemedilerse severek dinleyeceklerini düşünüyoruz.

Ezhel x Ufo361 – Lights Out

Ezhel x Ufo361 - Lights Out Albümler
Genius.com’dan Alınmıştır.

Son iki yılın zincir kıranı, rekorlar sahibi, Türkçe şarkıların en çok dinlenen, en çok beğenilen sanatçısı.  Tabi ki eski ismiyle Ais Ezhel, gerçek ismiyle ise Ömer Sercan İpekçioğlu da böylesine bir başarı kazanmayı beklemiyordu fakat 2017 yılında çıkardığı Müptezhel albümüyle Türkçe Rap piyasasının çehresini değiştirdi.

Kullanmış olduğu auto-tune ve şarkılarında anlattığı olaylar ile Türkçe rap dinleyicisini arttıran Ezhel, kendi kemik kitlesini de oluşturmayı başardı. Yalnızca 2019 yılında çıkardığı 1 albüm, 3 tekli ve 9 düet ile başarısını hem devam ettirdi hem de kitlesini daha da büyüttü.

2019 yılında Türk asıllı Alman, Ufo361 ile çıkardığı Lights Out albümüyle büyük beğeni toplayan Ezhel’in, Aralık 2019 tarihinde 14 şarkısı Spotify’ın oluşturduğu Türkiye En iyi 50 listesinde kendine yer bulmuşu. Şu anda o listede 6 şarkısı bulunan Ezhel’in 2020 yılında Murda ile çıkardığı Bir Sonraki Hayatımda Gel şarkısı ise birinci sırada.

Pinhani- Yollar Bizi Bekler

Pinhani - Yollar Bizi Bekler
Musicaonline.org’dan Alınmıştır.

2004 yılında kurulan grup, 2006 yılında yayınladıkları ilk albümleri olan İnandığın Masallar ile belli bir dinleyici sayısına ulaşmalarına rağmen, asıl popülerliğini 2007 yılında ekrana gelen Kavak Yelleri dizisi ile sağlamıştır.

2008 yılında çıkan Zaman Beklemez albümü ile büyük beğeni toplayan grup, sonrasında 4 albüm daha çıkarmıştır.

Son albümleri olan Yollar Bizi Bekler 2019 yılının en iyi Türkçe rock albümlerinden biri olmayı başarmıştır. Albümde Pinhani grubuna, yerli sahnenin gözde solistleri; Kalben ve Melis Danışmend, İyi Değilim Ben şarkısında Kalben, Peki Madem şarkısında ise Melis Danışmend, gruba çok güzel eşlik etmişlerdir. Dinlenmenizi öneriyoruz.

She Past Away – Disko Anksiyete

She Past Away – Disko Anksiyete Albümler
Genius.com’dan Alınmıştır.

Yabancı isimli bir grup?  Üstelik Dark- Wave, New-Wave ve Post- Punk gibi ülkemizce pek de bilinmeyen ve sevilmeyen tarzda müzik yapan bir grup. Gerçekten She Past Away dinlememiniz için birçok neden olsa da, grubun müziğine kulak verdiğiniz anda içinden çıkamayacağınız bir girdapta bulunacağınızı garanti ediyoruz.

İki kişilik bir grup olan SPA, 80’lerin elektronik seslerini alarak müziklerine taşıyorlar. İlk albümlerini çıkardıkları 2012 yılından bu yana kendilerini hiç bozmayan bu grup 2019 yılında çıkardıkları Disko Anksiyete albümleri ile yine dinleyicilerini mest ettiler.

Yurtdışında yaşayan grup üyeleri albüm kayıtlarını da yine yurtdışında gerçekleştiriyorlar. Şu ana kadar Türkiye’ye yalnızca 2 kere gelen grup, Türk dinleyicisine de biraz önyargılı. Türk dinleyicisinin müzik dinlemekten ziyade, dans etmek ve diğer insanlara hava atmak için konsere geldiğini düşünen grup konserlerini daha çok Avrupa’da sürdürmeye devam ediyor. Fakat en azından Türkçe müzik yapmaya devam eden grup, çok da olmasa Türk dinleyicisinin gönlünü bir şekilde kazanmaya devam ediyor. Eğer şu ana kadar SPA dinlemediyseniz hemen dinlemeye başlayın ve karanlıkların arasında dans etmeye başlayın.

Cem Tuncer- Allright!

Cem Tuncer- Allright! Albümler
BirGün Gazetesi’nden Alınmıştır

1978 yılında doğan Cem Tuncer, Türkiye’nin en önemli jazz gitaristlerinden biridir.  Kariyeri boyunca Neset Ruacan, Kamil Özler, Ali Perret, L.Butch Morris, Can Kozlu, Aydin Esen, Imer Demirer, Ricky Ford, Selen Gülün, Mike Wilkens gibi önemli müzisyenler ile çalışan sanatçı aynı zamanda Türk dizileri ve filmleri içinde müzik besteliyor. Yasak Elma, Kadın, Bizim Hikaye, Dolunay, İstanbullu Gelin, Anne, Aşk Yeniden gibi birçok başarılı yapımın müziklerini yapan müzisyen 2019 yılında ilk albümünü piyasaya sürdü.

Ricky Ford’un tenor saksafonu çaldığı albümde, Engin Recepoğulları tenor saksafon, Volkan Hürsever kontrbas, Ediz Hafızoğlu Davul ve Cem Tuncer ise bizzat gitar çalmıştır. Ülkemizde caz müziği pek dinlemese ve bilinmese de Allright! albümü belki fikrinizi değiştirebilir ve caz müziğini sevmeniz de bir mihenk taşı olabilir. Denemenizi tavsiye ediyoruz.

Efe Demiral – Uyku Pansiyon

Efe Demiral – Uyku Pansiyon
ProStudioMasters.com’dan alınmıştır.

Bilgi Üniversitesi müzik bölümünden mezun olan Efe Demiral, ilk albümünü 2016 yılında çıkardıktan sonra bu sene ise ikinci albümü olan Uyku Pansiyon ile dinleyicisine merhaba dedi. İlk albümün her şeyini tek başına yapan sanatçı, şarkıları da kendi evinde kaydetmişti. İlk albümü olmasına rağmen gayet tutarlı ve güzel bir albüm olan Inside Out sanatçının ileride daha iyi işler yapacağının bir kanıtı niteliğindeydi.

BİLGİ Music Label etiketiyle çıkan albümün kayıtları Santralistanbul Kampüsü’ndeki BİLGİ Müzik Bölümü Kayıt Stüdyosu’nda, Ateş Erkoç ve Adham Farid tarafından gerçekleştirildi. Albümde Efe Demiral’a Gunnar Halle, Tamer Temel, Eren Turgut, Mert Can Bilgin, Deniz Özçelik gibi müzisyenler eşlik etti. Albümün miksajını Babajim Stüdyoları’ndan Adham Farid, masteringi ise Güven Ersoysal üstlendi.

Caz müziği ekseninde, lirik ve sade melodilerin güçlü bir müzikal anlatım ile dinleyicinin beğenisine sunulduğu albümün çalışmaları üç yıl sürdü. Adıyla bir hayli uyum içerisinde olan albümde pansiyonların kötü ama sıcak havasını, aynı zamanda uykunun dinlendirici ve sakinleştirici özelliğini hissedebilirsiniz.

Ben Fero – Orman Kanunları

Ben Fero – Orman Kanunları Albümler
Genius.com’dan Alınmıştır.

Biladerim için! Kardeşlerim için!

2019 yılı sanırım en çok Ben Fero, yani asıl ismiyle Ferhat Yılmaz için iyi geçti. 2018 yılında müzik hayatına giriş yapan Fero, o yıl çıkardığı sırasıyla; Mahallemiz Esmer, Kimlerdesin, 3 2 1 adlı teklileri ile piyasaya damga vurdu. Sadece rap değil, tüm türler arasında en çok dinlenen sanatçılardan biri olan Ben Fero, 2019 yılında çıkardığı Orman Kanunları şarkısıyla deyim yerindeyse piyasayı ezdi geçti.

20 Şubat tarihinde albümün yayınlandığı gün Spotify’da tüm zamanların Türkiye günlük dinlenme rekorunu kırdı. 9 gün boyunca Türkçe Rap çalma listesinin kapağında yer alan Ben Fero’nun, Orman Kanunları albümündeki 10 şarkının 10’u da albümün yayınlandığı gün Türkiye Top 50 listesinde ilk 12 şarkı arasında yer aldı. Bu, Türkiye’de bir ilk çünkü ilk defa bir sanatçı albümündeki tüm şarkılar ile Türkiye Top 50 listesinin zirvesini kapladı. Ben Fero yaptığı açıklamada “Böylesi bir başarı yakalamak benim için bir onur. En önemlisi, beni dinleyen ve müziğimden keyif alanlara ayrıca teşekkürler. Benim için çok değerli. ” dedi. Bugün bile Türkiye’nin en çok dinlenen sanatçılarından biri olan Fero, albüm sonrası yaptığı tekli çalışmalar ve düetler ile adından söz ettirmeye devam ederken, bir yandan da insanlar onun şarkılarıyla dans etmeye ve zıplamaya devam ediyor.

Killa Hakan – Fight Kulüp

Killa Hakan – Fight Kulüp Albümler
Genius.com’dan Alınmıştır.

Asıl adı Hakan Durmuş olan ve Almanya’da dünyaya gelen Killa Hakan Türkçe rap yapan ilk isimlerden birlikte olmakla birlikte, Almanya’da yaşamasına rağmen Türkçe rap yapmayı seçmiştir. Almanya’da sosyal işlerle uğraşan Killa Hakan, Avrupa’da Türkçe Rap Satmak ve Türkçe Dilini Avrupa’ya Tanıtmayı amaçladığını aktarmıştır.

Şarkılarında devamlı söylediği “36” sayısı; doğup, büyüdüğü Kreuzberg City’ nin posta kodu numarasıdır. 2019 yılında çıkardığı, adını bir şarkıdan alan Fight Kulüp, şarkı olarak pek beğenilmese de albüm olarak beğenilmiştir ve iyi dinlenme sayılarına ulaşmıştır. Albümde Killa’ya Eko Fresh, Ayaz Kaplı, Summer Cem, Eypio, Ceza, Ezhel, Ben Fero, Gringo ve Ayben gibi Türkçe ve Almanca rapin önemli temsilcileri eşlik etmiştir.

Fight Kulüp klibi Youtube üzerinden 51 milyon izlenmesine rağmen, 1,3 milyon kişi tarafından beğenilmemiş ve bir nevi kötü rekora koşmaya devam etmektedir.  Fight Kulüp şarkısına haksızlık yapıldığını düşünmekle birlikte, hem albümün hem de şarkının iyi olduğunu ve eğlenceli bir albüm olduğunu düşünüyorum. Keyifli dinlemeler.

Murder King – Fiyasko

Murder King – Fiyasko
Pasifagresif.com’dan alınmıştır.

Listemizin tek Metal grubu olan Murder King, hem dünyada hem de Türkiye’de metalin popülerliğini daha da kaybettiği bir dönemde metal dinleyen herkesin kulaklarının pasını sildi. 2003 yılında bir cover grubu olarak müzik hayatına başlayan grup, 2014 yılında ilk albümleri olan Gürültü Kirliliği’ni çıkartmışlardır. Protest şarkı sözleri ve sert müzikleriyle sevilen grup, büyük festivallerde alt grup olarak birçok konsere çıkmış ve muhalif vatandaşların desteğini almayı başarmıştır. Zamanın hükümetini ve başbakanını ağır bir dille eleştirmişler ve ülkenin kötü bir durumda olduğunu ısrarla söylemişlerdir.

Gürültü Kirliliği albümü tamamıyla Türkçe olmasına rağmen, 2019 yılında çıkardıkları Fiyasko albümünde ise Türkçe şarkılar olsa da, İngilizce daha çok şarkı bulunmaktadır. Yine protest bir albüm yapan grup Türk Metalinin ayak duran son kalelerinden biri!

*Yazarın diğer liste yayınları için buraya tıklayabilirsiniz.

 


Kaynakça

Alt Müzik, Yerli Darkwave grubu Jakuzi ve ilk albümleri Fantezi Müzik, Müge Akçağlar, 03.01.2017, https://www.altmuzik.com/yerli-darkwave-grubu-jakuzi-ve-ilk-albumleri-fantezi-muzik/(ET: 01.02.2020).

Rotting Scene, Jakuzi Grubu Hakkında Malumat, Alen Morthyra, 28 Şubat 2019, https://rottingscene.com/2019-02-28-jakuzi-grubu-hakk%C4%B1nda-malumat/(ET: 29.01.2020).

Sony  Music, ALLÂME BÜYÜK SÜRPRİZLERLE DOLU ALBÜMÜ “AV” İLE KARŞINIZDA!, https://www.sonymusic.com.tr/allame-buyuk-surprizlerle-dolu-albumu-av-ile-karsinizda/(ET: 01.02.2020).

Hedonotopia Resmi Sitesi, http://www.hedonutopia.com/(ET: 08.01.2020).

Bir Baba İndie, RÖPORTAJ | Hedonutopia – “…dönüşümün sarmala uzanışı”, Mehmet Sinan Güvenç, 8 Kasım 2015, https://www.birbabaindie.com/roportaj-hedonutopia-donusumun-sarmala-uzanisi/(ET: 01.02.2020).

Sözcü Gazetesi, Hedonutopia: ‘Ana akım mıdır nedir, ona çomak sokmak istiyoruz’, Sercan Meriç, 16 Temmuz 2019, https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/hedonutopia-ana-akim-midir-nedir-ona-comak-sokmak-istiyoruz/(ET:01.02.2020).

Hürriyet, Hedonutopia’dan Yeni Albüm: ‘Arzu Utopyası’, Hikmet Demirkol, 7 Kasım 2019, http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/hikmet-demirkol/hedonutopiadan-yeni-album-arzu-utopyasi-41367789(ET: 14.01.2020).

Hürriyet, Hedonutopia’dan Yeni Albüm: ‘Arzu Utopyası’, Mehmet Tez, 16 Kasım 2019, https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/mehmet-tez/ufo361-ezhel-ve-yeni-albumleri-lights-out-6079593(ET:01.02.2020).

CNN Türk, Ezhel kimdir? Ezhel kaç yaşında aslen nereli?, 1 Temmuz 2019, https://www.cnnturk.com/magazin/ezhel-kimdir-ezhel-kac-yasinda-aslen-nereli(ET: 08.10.2019).

Hürriyet, Pinhani ile ‘Yollar Bizi Bekler’, Hikmet Demirkol, 27 Şubat 2019, http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/hikmet-demirkol/pinhani-ile-yollar-bizi-bekler-41130946(ET:11.12.2019).

Gazete Vatan, Pinhani’den yeni albüm!, 14 Şubat 2019 Perşembe, http://www.gazetevatan.com/pinhani-den-yeni-album–1239722-kultur-sanat/(ET: 17.02.2019).

Playtuşu, yeni she past away albümü disko anksiyete burada, 31 Mayıs 2019, https://playtusu.com/haber/2019/05/yeni-she-past-away-albumu-disko-anksiyete-burada/(ET: 05.07.2019).

Bantmag, Dans, soğuk ve bazen bolca üzgünlük: She Past Away, Busen Dostgül, https://bantmag.com/magazine/issue/post/40/538(ET: 01.01.2020).

She Past Away Resmi Sitesi, https://shepastaway.org/(ET:01.02.2020).

Bir Gün, Cem Tuncer’in ilk solo albümü yayında: Alright!, 25 Ekim, 2019, https://www.birgun.net/haber/cem-tuncer-in-ilk-solo-albumu-yayinda-alright-273915(ET:01.02.2020).

Cem Tuncer Resmi İnternet Sitesi, http://www.cemtuncer.com/(ET:01.02.2020).

Gazete Duvar, Cem Tuncer: Festival çok ama kafalar karışık, Işıl Çalışkan, 27 Eki 2019, https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2019/10/27/cem-tuncer-festival-cok-ama-kafalar-karisik/(ET:02.02.2020).

Bir Gün, Efe Demiral’dan ikinci albüm: Uyku Pansiyon, 28 Ocak 2019, https://www.birgun.net/haber/efe-demiral-dan-ikinci-album-uyku-pansiyon-245012(ET:01.02.2020).

Bantmag, İki boyutlu bir müzik :Efe Demiral’dan ‘’Insıde Out’’, http://www.bantmag.com/magazine/issue/post/47/710(ET: 31.01.2020).

NTV, Müzik listelerine rap damgası: Ben Fero (Spotify verileri), 6 Mart 2019, https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/muzik-listelerine-rap-damgasiben-fero-spotify-verileri,hCqC0aXNnEKxOnq2ZHzcGA/BG8K3bXcokCUpuP9oYB-ng(ET: 27.01.2020).

Redbull, Ben Fero: “Peşinde olduğum, yapmak istediğim bir ton şey var”, Cem Gültepe, 28 Haziran 2019, https://www.redbull.com/tr-tr/ben-fero-roportaji(ET:20.01.2020).

Hürriyet, Magazin, Killa Hakan kimdir? Killa Hakan kaç yaşında ve nereli?,31 Temmuz 2019, http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/magazin/killa-hakan-kimdir-killa-hakan-kac-yasinda-ve-nereli-41289104 (ET:25.01.2020).

Sözcü Gazetesi, Killa Hakan kimdir? Rapçi Killa Hakan nereli ve kaç yaşında?, 13 Ağustos 2019, https://www.sozcu.com.tr/hayatim/magazin-haberleri/killa-hakan-kimdir-rapci-killa-hakan-nereli-ve-kac-yasinda/ (ET:27.01.2020).

Molatil, ‘Fight Kulüp’ 1 milyon beğenmeme alacak kadar kötü bir şarkı mı?, Tosun Paşa, 8 Eylül 2019, https://www.milliyet.com.tr/-fight-kulup–1-milyon-begenmeme-alacak-kadar-kotu-bir-sarki-mi–molatik-12745/ (ET: 01.02.2020).

Medyascope, Murder King ile “Fiyasko” albümü üzerine söyleşi, Mehmet Selçuk Ada, 22 Mayıs 2019,

https://medyascope.tv/2019/05/22/murder-king-ile-fiyasko-albumu-uzerine-soylesi/(ET: 01.02.2020).

Hürriyet, Tam anlamıyla kendi müziğini yapan bir grup: Murder King, 5 mart 2018, http://www.hurriyet.com.tr/kampus/tam-anlamiyla-kendi-muzigini-yapan-bir-grup-murder-king-40761424 (ET:01.02.2020).