Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
metal

2019 Yılının En iyi Metal Albümleri ve Grupların En İyi Şarkıları 

Her yılı arkamızda bırakırken, “2018 çok kötüydü, umarım 2019 daha iyi olur” temennileriyle kendimizi kandırırken, her geçen yılın hem ülkemiz hem de Dünya açısından daha da kötüleştiğini gözlerimizle gördük. 2020 yılının sadece 4 ayı geçmesine rağmen şu ana kadar yaşadıklarımızla bile bence 10 senelik havadis atlatmış bulunmaktayız. Bir korku filminin içerisinde yaşadığımız bu günlerde arkaya bakıp “2019 ne güzeldi ya” demeden kendimi alamıyorum. Evlerimizde geçirdiğimiz bu zor günlerde hem sıkıntımızı azaltacak hem de yeni gruplar tanımamıza yol açacak bu listeyi yazmış olmaktan dolayı çok mutluyum. 2019 müzik açısından gayet güzel bir yıldı. Metal müzik camiası içinde aynı şeyi söylemem yanlış olmayacaktır sanırım. Buraya bu albümleri yazarken birçok sevdiğim albümden vazgeçmek zorunda kaldım yoksa kız arkadaşımın dediği gibi; “millet senden liste bekliyor, sen tez yazıyorsun.” savını daha da güçlendirmiş olacaktım. Sevdiğim albümlerden vazgeçtim yazmadım fakat onların adlarını da listenin sonuna bırakacağım. Bu zor günlerin hemencecik bitmesini temenni ederken sizlere iyi okumalar, iyi dinlemeler ve iyi karantinalar diliyorum efendim. 

tool
musiki.com’dan alınmıştır.

Tool

1990 yılında Amerika’da kurulan grup, alternatif ve progresif metal müzik yaparak Grammy Ödülü kazanan ender metal gruplarından biridir. Son albümleri 2006 yılında yayınlayan grup 13 yıllık sessizliklerini Fear Inoculum ile bozarak metal dünyasına tekrardan “Biz buradayız ve eskisinden daha da güçlüyüz” mesajı verdiler. 1 saat 26 dakika gibi uzun kabul edilebilecek bir albüm olan albüm, dinleyicisini bir buçuk saat içerisinde dünyadan kopmaya ve yeni dünyalar keşfetmeye davet ediyor. Dinleyicisinden de büyük övgü alan albüm gerek Amerika’da gerek Avrupa’da listeleri salladı. Grup ne yazık ki yeni çıkan albümlerine video klip çekmese de albümün çıktığı gün kendi youtube hesaplarından eski video kliplerinin yenilenmiş ve düzeltmiş hallerini koydular.  Grubu bilmeyenler için albüm çıktığı tarihte Taylor Swift ile büyük bir mücadeleye girmiş fakat sonrasında Bilboard 100 listesinde tepeye oturmuştur. Kesinlikle senenin en iyi albümlerinden biri ve geldiği yeri fazlasıyla hak ediyor. 

Mutlaka Dinle!

1) Fear Inocolum 

2)7Empest

3)Pneuma

Diğer albümlerinden mutlaka dinlenmesi gerekenler

1)Schism

2)Jambi 

3)Sober

4)Stinkfist

5)The Pot 

 

metal
musiki.com’dan alınmıştır.

Rammstein

10 yıl sonrasında yeni bir albüm ile dönen Berlin’in sert ve ve çılgın çocukları 1994 yılında kuruldu. Şarkılarını Almanca söyleyerek dünyanın her yerinde kendi adından bahsettiren grup, yaptığı çılgınlıklarla bazı insanların tepkisini çekse de birçok müzik severi de kendine hayran etti. Fakat Rammstein konuşurken yalnızca müzikleri hakkında konuşursak büyük bir yanılgının içerisine düşeriz. Çünkü Rammstein müziğini mükemmel video kliplerle buluşturan aynı zamanda konserine gelen her insana unutulmaz anlar yaşatan belki de insanları korkudan çılgına döndüren şovlara imza atan bir hız treni ne zaman çıkıp ne zaman ineceği asla belli olmayan. Grubun bu denli başarılı olmasının sebeplerinden bir diğeri de kuruldukları zamandan bu yana hiçbir kadro değişikliğine gitmemiş olmaları. 95 yılında çıkardıkları Herzeleid albümünden bu yana neredeyse hiç değişmeyen tarzlarıyla gittikçe daha da iyileşen grup, 2019 yılında çıkardıkları “Rammstein” albümüyle yine dinleyicilerini sevindirdiler. 2009 yılında çıkardıkları “Liebe ist für alle da” albümde Pussy şarkısı için çektikleri pornografik video klip sonrası daha da ilginç bir klip gelemez diye düşünen dinleyicilerini her zaman şaşırtan grup bu sefer de son albümlerinin açılış şarkısı olan DEUTSCHLAND için Alman tarihinin farklı noktalarına dokunan bir video klip çektiler. Kısa bir filmi andıran klibi, tarih seven herkesin izlemesini tavsiye ederken albümü de çok beğendiğimi ve severek dinlediğimi belirterek herkese öneriyorum. 

Mutlaka Dinle!

1)DEUTSCHLAND

2)ZEIG DICH

3)AUSLANDER

Diğer albümlerinden mutlaka dinlenmesi gerek şarkılar

1)Du hast

2)Benzin

3)AMERIKA

4)Sonne 

5)Pussy

Beğendiyseniz albümün Radio ve Ausländer video kliplerini de izleyebilirsiniz. 

Slipknot

slipknot
musiki.com’dan alınmıştır.

5 sene sonra sessizliğini bozan Amerikalı ekstrem metal grubu 1995 yılında Iowa’da kuruldu. Kuruldukları ilk andan itibaren insanların ilgisini çekmeyi başaran grubun en ilgi çekici özelliği çok kalabalık olmaları, sahnede kırmızı tulum giymeleri ve hepsi birbirinden ilginç maskeler takmalarıydı. Kendilerine 0’dan 8’e kadar numaralar veren grubun 7 albüm, 16 single ve 4 DVD yayınlamıştır. Özellikle kendi vatanlarında ünlü olan grup tüm dünyada çokça dinlenen ve beğenilen bir gruptur. 2011 yılında Sonisphere Festivali sayesinde canlı izleme şansı yaşadığım grup bana, arkadaşlarıma ve binlerce metal severe hayatları boyunca unutamayacağımız bir şov izletmiştir. Seyircilerin arasına giren grup üyelerinden tutun da 10 metre yüksekten insanların arasına atlayan hatta seyircinin suyu kalmadı diye büfeden su çalan üyeleri bile canlı izleyen İstanbul, Slipknot şarkılarında belki de Türkiye’nin gördüğü en sert Pogo ve Wall of Death deneyimlerini yaşamıştır. 

Metal ile ilk tanıştığım gruplardan biri olması sebebiyle çok sevdiğim bir grup olan Slipknot, bu albüm ile niçin onları bu kadar sevdiğimi tekrar hatırlamama sebebiyet verdi. GAZ! Kesinlikle kelime bu olmalı! Bir dinleyicisi olmasanız dahi, hatta hayatınız boyunca hiç dinlememiş olsanız bile, bu grup kendinizi kaybetmenizi, evde kafa sallamanızı sağlıyor. “We Are Not Your Kind” kesinlikle 2019 senesinin en iyi metal albümleri listesinde bulmayı hak ediyor. 

Mutlaka Dinle

1)Unsainted

2)Nero Forte

3)Solway Firth

 

Diğer albümlerinden mutlaka dinlenmesi gereken şarkılar

1)Psychosocial

2)Before I Forget

3)Duality

4)(sic)

5)Dead Memories

 

Beğendiyseniz  albümün Solway Firth ve Nero Forte kliplerini de izleyebilirsiniz. 

İlk defa Slipknot dinleyeceğim derseniz

Slipknot’ı severseniz, grubun vokali ve frontmani Corey Taylor’ın Stone Sour adlı grubu deneyebilirsiniz.

Mgła

mgta
musiki.com’dan alınmıştır.

2000 yılında faliyete geçen Polonyalı black metal grubu. Hem müziği ile hem de sözleriyle insanın kalbine hançer saplayan gruplardan biri. Black Metal çok sevsem de yeni bir grup dinlediğim zaman her zaman ön yargılı davranır ve tüm şarkıların 20-30 yıl önce çıkmış olan efsanevi Black Metal grupların şarkılarına benzeyeceğinden korkarım fakat Mgła dinledikçe beni içine çeken ve ön yargılarımı en çabuk kıran gruplarından biri oldu. Sözlerdeki derin acıları kafamın ve vücudumun içerisinde yaşamak benim için inanılmaz bir deneyim oldu. Black metal sever bir kişi olarak İsveç veya Norveç dışında bir memleketten bu tür müzik dinlediğim zaman gerekli hissiyatı yaşayamıyorum. Norveç ve İsveç’in o kan dondurucu ve geçmek bilmeyen soğuk geceleri ile yazılmış şarkılar hayatınızı sorgulamaya yol açıyor. Fakat Mgła’da; ‘’Biz de Antalya’dan gelmedik buralara.’’ dercesine Polonya’nın da soğuğunu ayaklarınıza kadar getirmeyi ihmal etmiyor. Mizantropi ve nihilizm ile yoğrulan grup, azim ve gayretin acıdan başka hiçbir getirisi olmayacağını, yetinmemek üzerine kurulu insan doğasının ise bu gerçekle hiçbir zaman başa çıkamayacağını şarkılarında bize söylemiyor, dikte ediyorlar. Sürekli mutlu ve umutlu şarkılardan sıkılan, gerçeklikle yüzleşmeye cesareti olan, gerçekler yüzüne çarparken yıkılmayacak kişilere mutlaka önce Mgła, sonrasında ise Black Metali öneriyorum.

Not: Depresyon zamanlarında dinlemeyiniz. Ne olur ne olmaz. 

Şu sözlere bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız;

Yitik umutlar yerleri dövüyor,

Bin yıllık çöküşün ağıtları arasında.

Takip edecek bir rehber yok,

Sonsuz bir tekrarın kâbusu dışında.

9 Nisan 2020 tarihinde İstanbul’a konsere beklediğimiz grup, ne yazık ki COVID-19 nedeniyle konseri iptal etmek zorunda kaldı. Polonya’dan İstanbul’a soğuk gelemedi. 

Mutlaka Dinle

  1. Age of Excuse I
  2. Age of Excuse II
  3. Age of Excuse III

Diğer albümlerden mutlaka dinlenmesi gereken şarkılar

1)Exercies in Futility I

2) Exercies in Futility II 

3)Age Of Excuse IV

4) Exercies in Futility IV

5) Exercies in Futility V 

Grubun video klipi olmadığı için, mükemmel bir canlı performanslarını bırakıyorum. 

Korn

korn
musiki.com’dan alınmıştır.

1993 Kaliforniya kökenli Nu-Metal grubu olan Korn’u birçok metal grubundan ayırmak gerekiyor. Canları ne isterse onu yapmayı kafaya koyan grup, istedikleri zaman çok bilindik bir şarkıyı cover’larken bazen de kendilerinden beklenmeyen kadar sert şarkılar yapabiliyorlar. Nu-Metal genresi metal severler olarak üvey evlat olarak göründüğünden dolayı, bu alanda yıllarca istikrarlı bir şekilde yeni şeyler üretmek ve insanların beğenisini kazanmak gerçekten zor bir iş. 1994 yılında yayınladıkları Korn albümü ile piyasaya dev bir adım atan grup, kimliğini değiştirmeden fakat istedikleri zaman istedikleri işleri yapmaya devam ediyor. Skrillex’den tutun Sepultra’ya kadar çok farklı tarzda insan ve grupla çalışan grup bu çeyrek asıra 13 stüdyo albümü ve 3 tane de canlı konser albümü sığdırdılar. Yukarıda bahsettiğimiz Slipknot’un ve Stone Sour gruplarının solisti Corey Taylor ile yaptıkları şarkıyı ise bir önceki albümleri The Serenity Of Suffering’de dinleyebilirsiniz. 

Gayda ve bas gitar seven okuyucularımızın kesinlikle bayılacağını düşündüğümüz grubun son albümü ‘’The Nothing’’ yine grubun çıkardığı çıtanın kesinlikle altında kalmayan bir albüm. Grubun frontmani ve vokali olan Jonathan’ın her zamanki gibi öne çıkan vokalleri ile güzelleşen albüm 2019 yılının en iyi albümleri arasında kesinlikle kendine yer bulmalı. Clean vokali de brutal vokali de ve kendine özgü çıkardığı seslerle metal camiasının sevgisini kazanan Jonathan abimizin canlı konser performanslarını kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Çok enerjik ve eğlenceli olan Korn, canlı olarak izlemek istediğim grupların başını çekiyor. 

Mutlaka Dinle! 

1)Cold

2)You’ll Never Find Me

3)The Darkness is Revealing

Diğer albümlerden mutlaka dinlenmesi gereken şarkılar

1)Falling Away For Me 

2)A.D.I.D.A.S

3)Freak On a Leash

4)Word Up! 

5)Hold On

 

Amon Amarth

amon amarth
metalperver.com’dan alınmıştır.

Vikingler geliyor kaçın! 1992 yılında İsveç’in Tumba şehrinde kurulan melodik death metal grubu ismini Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı olan J.R.R Tolkien’in Orta Dünyası’nda bulunan Hüküm Dağı’nın Sindarin dilindeki adından almıştır. Grubun sözleri genellikle Viking mitolojisi ve tarihi ile ilgili olduğundan ötürü ve bir yandan da grup sahnesinde Vikingler gibi giyindiklerinden ötürü metal dinleyicisinin ilgisini çekmiştir. 2000-2010 yılları arasında altın çağını yaşayan grup bu yıllar arasında birçok metal dinleyicisinin efsane olarak kabul ettiği Versus The World ve Fate of Norns albümlerini çıkarmıştır. Fate of Norns albümünde bulunan The Pursuit of Vikings şarkıları o kadar ünlü olmuştur ki Türkiye’de Show TV kanalının haber bülteninde çalmıştır. 2010 yılı sonrası biraz düşüş yaşayan grup Berserker ile tekrardan eski şanlı günlerine dönmeye çalışırken, iyi bir albüm yapmasına rağmen eski şarkılarına benzer şarkılar yapmaktan kurtulamamıştır. Büyük bir Amon Amarth dinleyicisi değilseniz hoşunuza gidebilecek bir albüm olan Berserker, büyük fanları tarafından pek beğenilmedi ne yazık ki. Bu beğenilmemenin en büyük sebebi ise Amon Amarth’ın koyduğu çıta. Grup ilk yılları itibariyle çıtayı o kadar yüksek bir yere çiviledi ki, kendileri bile geçmekte biraz zorlanıyorlar. Yine de bu Berserker’ın kötü bir albüm olduğu anlamına gelmiyor ve kesinlikle bir şansı hak ediyor. Bu nedenlerden ötürü bu albüme bir şans vermenizi öneriyorum. Ben fantastik dünyalarda diyarlardan diyarlara gezerken veya fantastik romanlar okurken İsveç’in çocuklarını dinlemeyi çok seviyorum. Kendimi o dünyaya ait hissediyorum ve hepinize öneriyorum. 

Mutlaka Dinle! 

1)Crack The Sky

2)Shield of Wall 

3)Fafner’s Gold

 

Diğer albümlerden mutlaka dinlenmesi gereken şarkılar

1)The Pursuit Of Vikings

2)Death in Fire

3)Guardians of Asgaard

4)Twilight of The Thunder God

5)Where Silent Gods Stand Guard

Azıcık Viking görmek isteyenler için 

Dream Theater

dream theater
kiyimüzik.com’dan alınmıştır.

Çıtayı yine daha önceden çok yükselten gruplardan birinde sıra… 1990 yılından beri aktif müzik yapmaya devam eden Amerikalı grup, John Myung, Mike Portnoy ve John Petrucci gibi müzikal dâhilerle her albümde bize müziğin matematiğini ve estetiğini bir arada gösteriyorlar. Bir önceki albümleri olan The Astonishing ile dinleyicisini ikiye bölen grup bu sefer dinleyicisini birleştirmeye karar vermiş. Mike Portnoy’un eksikliği son albüm öncesi gruptan çıkması dolayısıyla albümde çok eksikliği hissedilse de Petrucci keskin zekasıyla bir gitar albümü sunmuş bizlere. Progresif metalden, heavy metale uzanan oradan da caz temelleri ile yoğrulan grup hayat ve felsefe üzerine derin düşünceleriyle progresif metale yeni bir soluk getirmiş ve birçok müzisyen ve grubu etkilemiştir. Her zaman teknik açıdan mükemmeli arzulayan grup 30 yıldır her albümde bunu başarsa da bazı albümleri beğenilmemiştir. Sıkı Dream Theater fanlarının havadan kapacaklarını düşündüğüm albümü ben beğendim ve neden bu grubu sevdiğimi tekrar anladım. Böylesine zorlu müzikal harmonileri, hatasız çalmak ve bunu çok kolay gibi göstermek Dream Theater’ın alametifarikası. Müzisyen arkadaşlarımızın, arkadaşlarıyla bir kere Dream Theater çalması bu özelliklerini anlamalarını sağlayacaktır. 

Mutlaka Dinle! 

1)At Wit’s End

2)Paralyzed

3)Untethered Angel

Diğer albümlerden mutlaka dinlenmesi gereken şarkılar

1)Pull Me Under

2)As I Am

3)Under a Glass Moon

4)Honor Thy Father

5)In The Name of God

Cattle Decapitation

cattle
metalperver.com’dan alınmıştır.

1996 yılında Grindcore ve Deathgrind olarak kurulan Amerikalı grup, önce teknik/progresif death metale kaymış, şu anda ise adlandırmakta zorlanılan ve kalıplara zor sokulan bir grup olmuştur. Kabaca ekstrem metal denilip geçilmesinin daha mantıklı olacağını düşündüğüm grup çok sert ve çok kanlı. Ortalama bir metal dinleyicisinin bile zor vakit geçireceğini düşündüğüm bu grubun son albümü bence çok iyi bir çalışmaydı. Sert ve hızlı riff’lerin kovaladığı death metal davulları ile klasik bir death metal grubu gibi gözükse de şarkıların arkasında hissedilen melankoli ve yırtıcı vokallerle bu grup çok daha fazlası olması yolunda kendini kanıtlamaya devam ediyor. Melankolinin yanında engellenemez ve eti kemiği aşan nefret ile insanlığa nefret kusan Cattle Decapitation’ı şu ana kadar hiç dinlemediyseniz kesinlikle son albümlerini dinlemenizi tavsiye ediyorum. Bir metal şaheseri! 

F*ck the future!

F*ck the future!

F*ck the future!

F*ck all mankind!

Mutlaka Dinle!

1)The Geocide

2)Vulturous

3)Death Atlas

Gerçekten bu albümden 3 şarkı seçmek çok zordu. Bence hepsini sırasıyla dinlemelisiniz

Diğer albümlerden mutlaka dinlenmesi gereken şarkılar

1)Forced Gender Reassignment

2)Manufactured Extinct

3)The Prophet of Loss

4)The Carbon Stampede

5)Dead Set On Suicide

Grubun COVID-19 günlerinde evlerinden çıkmadan yaptıkları ve yayınladıkları eğlenceli video klip. 

While She Sleeps 

so what
pasifagresif.com’dan alınmıştır.

Black Metalden, Endüstriyel ve Grindcore’a kadar gördüğümüz listemizde bir tane de Metalcore grubu ağırlamak istedik ama bu While She Sleeps’in bu seneki en iyi albümlerden birini yaptığını değiştirmiyor. Metalcore türü yıllardan beri düşüşte ve eski günlerini mumla arıyor olsa da While She Sleeps bunların hiçbirini umursamadan müziğini yapmaya devam ederken artık türün adı geçtiği zaman akla gelecek birkaç gruptan biri haline geldi. Black metal, Grindcore iyi de biraz eğlenelim diyenler için önerebileceğim gruplardan biri olan While She Sleeps son albümleri So What? ile dinleyicilerinin beğenisini topladı. Eski kafalı metal dinleyicileri bu türü metal olarak görmese de hatta ergen grupların şarkıları olarak nitelendirseler de ben naçizane Metalcore seviyorum ve dinleyeceksem en iyilerini dinlemeyi seviyorum. (Black Metal’in yeri ayrı tabi

Mutlaka Dinle!

1)ANTI-SOCIAL

2)SO WHAT?

3)HAUNT ME

Diğer albümlerden mutlaka dinlenmesi gereken şarkılar

1)FAKERS PLAGUE

2)Silence Speaks 

3)Four Walls

4) Hurricane

5)Our Legacy

Thy Art is Murder

metal
pasifagresif.com’dan alınmıştır.

Avusturalya topraklarında aktif olarak müzik üreten Parkway Drive ile birlikte en çok sevdiğim grup olan Thy Art is Murder, memleketlileri gibi Metalcore değil de Deathcore icra ederek dünyada büyük bir bilinirliğe ulaştı. 2006 yılında toplanan grup 14 seneye 5 albüm sığdırdı. Doğum günümde çıkan son albümleri bana bir yerde hediye gibi geldi. (1 Nisan 2019) Son ses açmamak için kendinizle mücadele edeceğiniz, geçici süre duyum kaybı yaşayabileceğiniz son albümleri Human Target senenin en iyi albümlerinden biri. Aşırı sinirli olan grup, hıncını sanki enstrümanlarını döverek çıkartıyor hissini alsam da bu müzikal kalitelerini bir tık olsun azaltmıyor. Dünyanın en iyi Breakdownlarına sahip Thy Art is Murder’ı şu ana kadar hiç dinlemediyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz. Human Target’de Amerika’yı bombaya tutan grup, siyasi açıdan hiç geri adım atmıyor. 

Mutlaka Dinle!

1)Dead Squad Anthem

2)New Gods

3)Make America Hate Again

Diğer albümlerden mutlaka dinlenmesi gereken şarkılar

1)Absolute Genocide

2)Puppet Master

3)Dear Desolation

4)Into Chaos We Climb 

5)Deliver Us to Evil 

 

 

Mayhem

Mayhem hakkında çok bir şey yazmayacağım çünkü Mayhem’in ne kadar büyük bir metal efsanesi olduğunu anlatmaya kelimeler yetmez. TESAD için yazdığım ilk yazı olan Mayhem’in detaylı yazısını aşağıya bırakacağım fakat biraz albüm üzerine konuşmak gerekiyor.

https://www.tesadernegi.org/10-ocak-konseri-oncesi-dinlemeniz-gereken-en-iyi-10-mayhem-sarkisi.html

mayhem
metalperver.com’dan alınmıştır.

1994 yılında yaptıkları Black Metal efsanesi olan De Mysteriis Dom Sathanas’dan sonra gelen en iyi albüm olduğunu düşündüğüm Daemon, True Mayhem’i gerçekten bize bir kez daha gösterdi. Dinlemesi ve içine girmesi çok zor bir albüm olan Daemon için bir hayli emek vermek gerekiyor, fakat içine bir kere girdikten sonra çıkması da bir hayli zor. Zaten hangi Black Metal albümü kolay ki diye düşünebilirsiniz. Sonuçta Kenan Doğulu dinlemiyoruz burada ama bu albümle bir hayli haşır neşir olmak gerekiyor. Black Metal vokalinin özünü oluşturan ağlamaları, sızlanmaları ve bağırmaları en çok yakıştırdığım vokal olan Atilla (Dead’den sonra tabi..rip), albümde kulaklarımızın pasını siliyor. Tüm dünyada müzik, metal dahil olmak üzere yumuşarken, Atilla bir anda çıkıp herkesi tokatlayıp “Ben burdayım.” diyor. Atilla’nın vahşi vokalleri birkaç gün vücudunuzun içinden çıkmayacak. Mayhem Black Metal’in başına gelen en güzel şeylerden biri ve bu birliktelik tekrardan yeni bir albüm ile karşımızda. Hem de adından anladığımız şekilde “Şeytanca”. Daemon sadece 2019’un değil, son 10 yıl içerisinde çıkan en iyi albümlerden biri. 

Mutlaka Dinle!

1)The Dying False King

2)Bad Blood

3)Deamon Spawn

Diğer albümlerden mutlaka dinlenmesi gereken şarkılar

1)Freezing Moon

2)Funeral Fog

3)Life Eternal

4)Pagan Tears

5)Deathcrush

Blood Incantation

blood
metalperver.com’dan alınmıştır.

Listemizi çok yeni bir grup olsa da bence şu an dünyanın en iyi death metal grubu olan Blood Incantation ile kapatıyoruz. 2016 yılında çıkardıkları Starspawn albümü ile adlarından bolca bahsettiren grup ikinci albümleri Hidden History of The Human Race ile büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Az şarkılı, kısa albümler yapan grubun ilginç bir noktası ise şarkılarının diğer death metal gruplarına göre çok uzun olması. Ortalama 7-8 dakikalık şarkılar yapan grup, bazen kendilerini aşıp bir caz şarkısı gibi, parçalarını 18 dakikalara kadar bile uzatabiliyorlar. Morbid Angel ve Death etkileri gördüğümüz grup, müziklerini bu gruplardan biraz daha ayırarak farklı noktalara çekmekten ve türü değiştirmekten hiç çekinmiyor. Geri kafalı death metal dinleyicilerinin beğenisini kazanmaları bence grubun başarısının ne denli büyük olduğunu gösteriyor. Dinlemenizi en tavsiye edeceğim albümlerden biri. 

Albüm zaten 4 şarkı olduğu için hepsini yazıyorum.

Mutlaka Dinle!

1)Slave Species of The Gods

2)The Giza Power Plant

3)Inner Paths (To Outer Space)

4)Awakening Form the Dream of Extistence to the Multidimensional Nature of Our Reality(Mirror of the Soul)

Diğer albümlerden mutlaka dinlenmesi gereken şarkılar

1)Vitrification of Blood (Pt.1)

2)Chaoplasm

3)Starspawn

4)Hidden Species (Vitrification of Blood Pt.2)

5)The Vth Tablet (Of Enuma Elis)

Listeye Alamadığım Güzellikler 

In Flames- I, the Mask

Sabaton- The Great War 

Eskimo Callboy- Rehab

Death Angel- Humanicide

Volbeat- Rewind, Replay, Rebound

Opeth- In Cauda Venenum

Misþyrming – Algleymi

Deathspell Omega – The Furnaces of Palingenesia

The Great Old Ones – Cosmicism

Funereal Presence – Achatius

Darkthrone- Old Star

Sunn O)))- Life Metal

Whitechapel- The Valley

1349- Infernal Pathway


Kaynakça

http://metalperver.com/2019/12/28/2019un-en-iyi-20-albumu/  2019’un En İyi 20 Albümü, 28 Aralık 2019, İsmail Korhan Tok(ET: 30 Aralık 2019)

http://www.pasifagresif.com/2019/09/tool-fear-inoculum/  TOOL – Fear Inoculum, 09.09.2019, Nazım Kemal Üre (ET: 10.02.2020)

https://www.birbabaindie.com/yeni-slipknot-albumu-we-are-not-your-kind-yayinda/ Yeni Slipknot albümü “We Are Not Your Kind” yayında! Bir Baba Indie, Bir Baba Indie(ET:10.08.2019)

http://metalperver.com/2019/09/05/mgla-age-of-excuse/ 5 Eylül 2019, İsmail Korhan Tok (ET:08.03.2020)

https://www.metal-archives.com/bands/Mg%C5%82a/44722 Mgla

https://metalinjection.net/reviews/korn-the-nothing Album Review: KORN The Nothing, 18 Eylül 2019, SOL(ET:10.03.2020)

https://metalperver.com/2019/05/08/amon-amarth-berserker/  8Mayıs 2019, İsmai Korhan Tok (ET:04.04.2020)

https://www.amonamarth.com/ Offical Site Of Amon Amarth

https://metalperver.com/2019/03/02/dream-theater-distance-over-time/ 2 Mart 2019, İsmail Korhan Tok(ET:05.03.2019)

http://dreamtheater.net/ Offical Site of Dream Theater

https://metalperver.com/2019/12/10/cattle-decapitation-death-atlas/ 10 Aralık 2019, İsmail Korhan Tok(ET:05.04.2020)

https://www.metal-archives.com/bands/Cattle_Decapitation/2840

https://metalblade.com/cattledecapitation/

https://metalinjection.net/reviews/while-she-sleeps-so-what Album Review: WHILE SHE SLEEPS So What?, 27 Şubat 2019, Leon TK(ET: 04.03.2020)

https://www.thyartismurder.net/ Offical Site Of Thy Art is Murder

http://metalperver.com/2019/12/03/blood-incantation-hidden-history-of-the-human-race/  3 Aralık 2019, İsmail Korhan Tok(ET:06.04.2020)

 

[1]Progresif metal, heavy metal ve progresif rock müzik tarzlarının bir bileşimi olan müzik türüdür. Progresif metal, güçlü metal müziğinin, üstüne teknik kompozisyonal yapılar yerleştirerek üretilmiş parçaları içerir. Parçalarda genellikle aksak ritimler kullanılır. Çalgılar, virtüöziteye yakın bir şekilde çalınır.

[2]Tool’s ‘Fear Inoculum’ Debuts at No. 1 on Billboard 200 Chart With Biggest Week For a Rock Album in Over 1 Year(https://www.billboard.com/articles/business/chart-beat/8529417/tools-fear-inoculum-debuts-at-no-1-on-billboard-200-chart-rock-album)

[3]1980’lerin başından bu yana gelişen bir dizi ilgili heavy metal müzik alt türü için gevşek tanımlanmış bir şemsiye terimdir. “Sonik, sözel ve görsel geçiş ile karakterize edilen metal alt türler kümesi” olarak tanımlanmıştır.

[4]Sonisphere Festivali, Avrupa‘da 2009 yılında düzenlenmeye başlanan müzik festivali. 2010 yılında düzenlenen 2. festival ülkeleri arasında Türkiye de vardır.

[5]Pogo, dansçıların yerinde kalırken ya da hareket ederken yukarı ve aşağı sıçradığı bir dans; Dans, adını, özellikle dansın ortak bir versiyonunda, bir bireyin gövdesini, kollarını sert ve bacaklarını birbirine yakın tuttuğu pogo çubuğunun kullanımına benziyor.

[6]Bu konser ritüelinde izleyiciler iki tarafa ayrılıp, sahneden gelen komut ile birbirine girerler.

[7]980’lerde ayrı bir tür olarak gelişmeye başlamış heavy metal’in ekstrem alttürü. Black metal’e öncülük eden gruplar türe ismini veren Black Metal adlı albümü çıkaran Venom’un yanı sıra Bathory, Mayhem, Celtic Frost ve Hellhammer’dır.

[8]Mizantropi sözlük anlamıyla “insanlardan nefret etmek, ürkmek veya sevmemek ” anlamına gelir. Bu görüş ve düşüncelerin etkin olduğu kimselere ise mizantropist denir.

[9]Hiççilik, nihilizm ya da yokçuluk; Latince’de ‘hiç’ anlamına gelen nihil sözcüğünden türetilen Nihilizm, günümüzde birçok spesifik alt dala ayrılmakla beraber, en popüler tanımıyla; her şeyin anlamdan ve değerden yoksun olduğunu savunan felsefi görüştür.

[10]Nu metal, metal müziğin bir türüdür. Alternatif metal müziğinin, endüstriyel, funk ve elektronik gibi diğer müzik türleriyle birleşmesiyle ortaya çıkmıştır.

[11]Brutal vokal, acımasız, sert, vahşi vokal anlamına gelen ve daha çok Death Metal gibi metal müzik türlerinde görülen bir vokal tekniğidir. Bu teknik için ses tellerinin kalın bir şekilde kullanılması gerekilmektedir.

[12]Grindcore, çoğu kez grind olarak kısaltılır, 1980’lerin ortalarında belirmiş bir aşırı müzik türüdür. En aşındırıcı müzik türlerinden – death metal, endüstriyel müzik, noise ve hardcore punk’ın daha aşarı çeşitlerini kapsar

[13]Deathgrind, death metal ve grindcore füzyonu yapan bantları tanımlamak için kullanılan kısa elli bir terimdir.

[14]1990’lı yılların sonlarında ortaya çıkan Melodik Extreme Metal – Hardcore Punk karışımı bir müzik tarzıdır. Hızlı melodik riffler ve hızlı bateri rifflerinin yanı sıra vokal bazen sert olup bazen de hafiftir. Şu anda bu akımdan etkilenmiş, Dünya’nın her yerinde farklı gruplar vardır.

[15]Parkway Drive, 2003 yılında kurulan Byron Bay, New South Wales’ten bir Avustralya heavy metal grubudur.

[16]Metalcore ve Death Metal in sentezlenerek oluşturulduğu Extreme Metal türüdür. Güney Amerika Birleşik Devletleri birçok önemli grup ve çeşitli festivallere ev sahipliği yaptı. Özellikle Arizona ve iç güney Kaliforniya, içlerinde en önemlileri. Suicide Silence grubu türün öncülerindendir.

[17]”Core” uzantılı metal müzik türlerinde en çok kullanılır. Şarkının orta ve sonlarına doğru bas ve gitarın çok temel tek bir notadan çaldığı davullarında genellikle yavaşlayıp crash, double kick ve snare kullandığı anlardır.

[18]Per Yngve Ohlin, aynı zamanda sahne adı ile Dead olarak bilinir. İsveç asıllı Black Metal vokalistidir, bu konuda en iyi Norveçli black metal grubu Mayhem’deki işiyle anılır. Aynı zamanda İsveçli death metal grubu Morbid’in December Moon adlı demosunda vokalleri seslendirmiştir.

[19]Morbid Angel, 1984 yılında Tampa, Florida’da kurulan death metal grubudur. Grubun gitaristi Trey Azagthoth, Decibel isimli metal müzik dergisi tarafından “Tüm zamanların en iyi death metal gitaristi” seçilmiştir.

[20]Death, “türünün öncüsü” olarak kabul edilen Chuck Schuldiner tarafından kurulmuş bir death metal grubudur. Schuldiner’ın 2001’de beyin kanseri yüzünden ölmesi sonucunda grup dağılmış, ancak heavy metale olan etkisi bugüne kadar devam etmiştir.