Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / 2017 Yılının En Önemli Başarısı: NATO ile Büyük Savaş İptal Edildi

2017 Yılının En Önemli Başarısı: NATO ile Büyük Savaş İptal Edildi

Rusça aslından çeviren: Zelina ÇEPER

Rus politikacılar ve uzmanlar, 2017 yılının önemli olaylarını “Pravda.ru” ile paylaştılar.

Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi üyesi Aleksey Puşkov:

– Yılın en büyük olayı, Rus hava kuvvetlerinin Suriye operasyonu başarısıdır. Üstelik IŞİD’in savaşa hazır bir oluşum olarak ilan edilmesine ve Suriye’de bir devlet oluşumu olmasına rağmen bu başarı en önemli şeydir.

– Yılın bir başka olayı da net bir ifadeyle söylemeliyim ki: ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi ile alakalıdır. Nasıl ki Rusya’nın bölgedeki başarısı, hem Suriye için hem de Ortadoğu için büyük bir artıysa; bu olumsuz olay ise, Birleşik Devletlerce İsrail’in Başkenti olarak Kudüs’ün tanıtılması, negatif bir durum teşkil eder. Ortadoğu’da bomba etkisi yaratan bu durum, uluslararası hukukun ciddi bir şekilde ihlal edilişidir. Çünkü ABD tarafından da desteklenen BM’nin Güvenlik Konseyi’nin Kudüs için çok özel bir statü belirleyen uluslararası kararı bulunmaktadır.
İsrail’in Başkenti hakkında yapılan tek taraflı bildirim, uluslararası hukuktaki tüm normların ihlalidir. Ve bence bu olay, Rusya’nın oynadığı rolü ile Birleşik Devletler’in oynadığı rolü açığa çıkarıyor. Bir rol dengeleyici ve pozitif iken diğeri çelişkili, istikrar bozan ve yıkıcıdır.

Evgeni Satanovski, Ortadoğu Enstitüsü Başkanı:

– Benim için yılın ana olayı kişisel olarak, torunumun doğuşu ve ülke içinse Suriye’deki durumdur. Rusya Federasyonu, askeri potansiyelini onardığını ve eski haline kavuştuğunu göstermiştir. Bu, NATO bloğu ile büyük bir savaşın en azından iptal edildiği anlamına geliyor. Ki bu son derece önemlidir.

Anton Alikhanov, Kaliningrad Bölgesi Valisi:

– Eğer dış politika hakkında konuşacaksak, o zaman kesinlikle Suriye’deki operasyonun son bulmasıdır. Bölgeselliğe gelince: onkoloji merkezinin inşası, kargo terminali ve liman inşası gibi çok fazla değişiklik için adım atılmıştır. Başkan, ekonomik olarak detek vereceğini gerekli finansı sağlayacağını belirtmiştir.

Diyeceğim o ki, göründüğü kadarıyla Rusya için yıl bir bütün olarak kötü değildi. Ekonomik olarak yükseliş söz konusudur. Bölgesel olarak da bu şekildedir. Birkaç yıl düşüş ve durgunluğun ardından, büyümeye geri döndük, yatırım teşviki ve farklı çalışma sektörlerinde çok iyi başarılar elde ettik.

Umuyorum ki önümüzdeki yolun sonunda nüfusun gerçek gelirlerinde de artış olacaktır. Bizim için önemli bir görevdir.

Anatoly Wasserman, siyasi danışman, gazeteci:

– Her şeyden önce, 2017 yılını gerçekleşmemiş olaylar çerçevesinde hatırlıyorum. Dürüst olmak gerekirse, küresel işbölümünün mevcut yapısının tükenmekte olduğunun farkındaydım. Ve Trump’ın başkan seçilmesinin tam nedeni de onun bu yapıyı ortadan kaldırmak istemesidir. Bu durum hala felaket bir çürümeye uğramadan yapılabilir. Ki zaten böyle bir şey gerçekleşmedi. Trump ya beceriksiz olmasıyla suçlandı ya Rus kuklası olarak nitelendirildi. Sonuç olarak ise bu sistem çökene kadar çürüyecektir. Bence Trump, neden böyle saldırıya uğradığını anlamıyor ve hala doğru ve iyi şeyler sunduğunu düşünüyor. Sorun şu ki herhangi bir iyi veya doğru şey, usulsüzlükleri ve kusurları parazitleyenlerin önüne geçmektedir.

Bu yılı; spora doping yapmaktan, Amerikan seçimlerine müdahale etmeye kadar hemen hemen her konuda Rusya’ya karşı iftira niteliğinde kampanyaların yürütülmesiyle hatırlayacağım. Ve maalesef bu yıla dair, politikacılarımızın bu iftiralara karşı bile direnemediklerini, cevap veremediklerini hatırlayacağım. Aslında, bu saldırılarla gerçek anlamda mücadele eden sadece 2 kişi var: onlar Putin ve Lavrov’dur. Diğerleri ise sadece duruyor ve şaşkınlıkla: “Ben iyi biriyim neden bana bunu yapıyorsunuz!?” diyebiliyorlar.

Son olarak 2017, sınırsız kişisel özgürlüğe inanan ve topluma saygısı olmayanlara rağmen, Rus ekonomisi çukurdan çıkmaya başladı ve yükselişe geçmesiyle hatırlanacak. Elbette, kişisel özgürlüklere ihtiyaç duyulur. Ancak yalnızca toplumun gelişimine zarar vermeyen sınırlar içinde gerekir. Toplum olmaksızın, herhangi bir kişi değil bir şey yaratmak hayatını dahi idame ettiremez. Bu belki de en önemli şeydir. Ve geriye kalan her şey bir sonuçtur. Her şey bu inancın gerçeklerle çarpışmasından kaynaklanıyor. Üzücü bir şey yok çünkü sorunlarımızın temelini biliyorsak, bir çıkış yolu buluruz. Herkes bunu fark etmese büyük çoğunluk bunun bilincindedir.

Yazar: Dmitry Sudakov
Kaynak: https://www.pravda.ru/politics/authority/29-12-2017/1364316-sobytiya-0/#

Çevirmen Hakkında


Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir