Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Amerika / Putin Eleştirmeni Alexei Navalny, Yolsuzlukla Mücadele Protestolarını Düzenlediği İçin 30 Gün Cezaya Çarptırıldı

Putin Eleştirmeni Alexei Navalny, Yolsuzlukla Mücadele Protestolarını Düzenlediği İçin 30 Gün Cezaya Çarptırıldı

Çeviren: Ali Ersal Kaçan

 
Önemli Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny, yetkililerin halka protesto gösterileri düzenlemesine yardım etmekle suçlaması sonrasında 30 gün boyunca Rusya’daki bir mahkeme tarafından hapse mahkûm edildi.

Navalny, Moskova’nın merkezindeki protestoya giderken yolda gözaltına alındı. Bu protesto ülke çapında organize edilen 100’den fazla protestodan birisiydi.

Gösteriler, ulusal  bayram olan “Rusya Günü” ile çakıştı ve bu raslantı polislerin şiddetli tepkisine yol açarak tutuklamaların hızlı başlamasına sebep oldu.

Moskova’da 800’den fazla kişi gözaltına alındı. St Petersburg’da yaklaşık 500 kişi gözaltına alınırken 10.000 kişiye ulaşan mitingde polis otobüslerine zorla bindirildiler.

2018 Rusya başkanlık seçimlerinde aday olacağını belirten Navalny muhtemelen Putin’in tekrar aday olmasıyla Putin ile karşı karşıya gelecektir. Navalny gösterilerin koordine edilmesine yardımda bulunuyor.

Mitinglerden bazılarına yönetici makamlar tarafından izin verilmiş ve barışçıl yollarla gerçekleştirilmişti ancak polis izin almayanlara sert müdehalelerde bulundu.

Navalny’nin eşi Yulia ise, kocasının gösteri başlamadan yaklaşık yarım saat önce Moskova’daki evinin girişinde tutuklandığını söyledi.

Navalny, Rusya genelinde büyük çaplı hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenledikten sonra Mart ayında hapse atıldı.

Ardından Başbakan Dimitri Medvedev’in istifasını isteyen binlerce yolsuzlukla mücadele protestocusu Moskova ve diğer şehirlerde sokaklara çıktı.

Siyasi eylemci Navalny polis tarafından verilen talimatlara uymadığı gerekçesiyle 15 günlük hapse mahkum edildi.

Son zamanlarda tartışmasız Rusya’nın en tanınmış ve en popüler muhalefet lideri olan Navalny, Rusya’nın siyasi sistemini temizlemek, siyasette ve mahkemelerde yolsuzlukla mücadele etmek ve zenginliğin büyük farklılıklarını dengelemeyi vaad eden bir söyleme sahip.

Bununla birlikte, anketler, hala kamuoyunda olumlu bir imaja sahip olan Putin’ekarşı şansının az olduğunu gösteriyor.

 

Kaynakça

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/alexei-navalny-jailed-putin-russia-corruption-protests-public-meetings-a7786916.html

 

Çevirmen Hakkında
Ali Ersal Kaçan
İstanbul Üniversitesi 
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir