Ana Sayfa / Çeviriler / Makale Çevirileri / 100 YIL SAVAŞLARI NE KADAR SÜRDÜ?

100 YIL SAVAŞLARI NE KADAR SÜRDÜ?

Çeviren: Rümeysa Çelik

 Fransa ile İngiltere arasında 14. Ve 15. Yüzyıl boyunca devam eden karşılıklı çatışmalar 1823’e kadar “100 Yıl” savaşları olarak adlandırılmamakta idi. Bu savaşlar zinciri ilk kez 1337 yılında Philip VI, Guyenne şehrini (Fransanın güneybatıda ki Aquitaine bölgesinde yer alan bir şehir) Kral Edward III’ten almaya kalkıştığında patlak verdi ve 1453’te Fransa, Castillon savaşında zafer ilan edene kadar sürdü. Bu hesaplamaya göre, 100 Yıl savaşının tam olarak 116 yıl sürdüğü söylenebilir.

Ancak, bu karşılıklı çatışmanın kökenleri yukarıda belirtilen tarihten yaklaşık 300 yıl kadar geriye, Normandy dükü William the Conqueror İngiliz kralı ilan edildiği tarih olan 1066’ya kadar uzanmaktadır. Teknik olarak Fransa kralının tebaası olan William’ın aynı zamanda İngiltere’nin kralı olarak üstlendiği yeni rolü Fransa ve İngiltere krallıklarının aynı topraklar üzerinde tartışmalı şekilde hak iddia edebilecekleri karışık bir hanedanlık evlilikler zincirine sebep oldu.

Zaman içinde, bu tarz denizaşırı servetlerin/mülklerin varlığı sürtüşmelere ve çatışmalara sebep oldu. 1337’de Philip IV’un, Edward III’ün Guyenne üzerindeki egemenliğini sağlamlaştırdığını ilan etmesi, Edward’ın, Kral Charles IV’ün 1328’de ölmesi üzerine, Fransa tahtındaki iddiasını yeniden yeşertmesi için ihtiyacı olan gerekli desteği bulmuş olması anlamına gelmekte idi.

Fransızların penceresinden baktığımızda, 100 Yıl savaşı adı verilen dönemi kapsayan 1337-1453 yılları, İngiliz düşmanlığının Fransız toprakları üzerine yoğunlaşmasının başlangıcı ve bitişi anlamına gelmektedir. Ancak, İngilizler Calasi şehrini ta ki 1558 yılına kadar ellerinde tutmaya devam ettiler ve 1800 yılında George III geri çekilene kadar Fransız tahtında hak sahibi olduklarını iddia etmekten de geri kalmadılar.

Kaynak:
http://www.history.com/news/ask-history/how-long-was-the-hundred-years-war

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir