Mayhem
The True Mayhem'den Alınmıştır.

10 Ocak Konseri Öncesi Dinlemeniz Gereken En iyi 10 Mayhem Şarkısı

Black metalin en bilindik ve en aşırı gruplarından biri olan Mayhem, 30 yıl aradan sonra tekrardan Türkiye’ye geliyor! 10 Ocak Cuma günü, IF Performance Hall Beşiktaş sahnesinde gerçekleşecek bu korkunç gün için hazır mısınız?

Konser öncesi dinlemeniz için önerdiğim şarkılara geçmeden önce, ilk olarak biraz Mayhem tarihine göz atalım:

1984 yılında Norveç’in Oslo şehrinde kurulan grubun kurucusu Euronymous (Øystein Aarset), sıkı bir Venom hayranıdır. Venom, Black Metal alt türünün öncülüğünü yapmış, ‘’Black Metal’’ ismiyle çıkardıkları albüm ile türe de isim babalığı yapmış bir gruptur.  Euronymous, Venom’un ‘’Mayhem Without Mercy’’ şarkısından esinlenerek grubuna bu adı koymayı uygun görmüştür.

Dead ve Euronymous (Mayhem)
Dead ve Euronymous

Grubun kurulduğu ilk dönemlerde, ilk vokali olan Maniac (Sven Erik Kristiansen), kendini öldürmeyi denemiş fakat başarılı olamamış ve kliniğe yatırılmıştır. Vokalsiz kalan grubun yolu Per “Dead” Ohlin ile kesişmiştir.  Dead ise, Maniac gibi kendini sivil hayatta değil de, daha çok sahnede doğrayan bir sanatçıydı. Tabi gruba ilk girdiği zamanlarda…  İsminin Dead olmasının sebeplerinden biri, ölümle kafayı bozmasından dolayıydı.  Sahnede ceset boyası kullanan ilk sanatçıydı. Konserlere çıkmadan günler önce, konserde giyeceği kıyafetleri toprağın altına gömer ve başka bir dünyadan geldiğini iddia ederdi. Ayrıca Dead, küçük yaşta buz pateni sırasında boynuna giren bir çatlak yüzünden ölümden dönmüştür. Doktorlar hastaneye getirildiğinde ölü olduğunu söylemiş daha sonra onu hayata döndürmüştür. Bazı bilgilere göre bu olaydan sonra Dead ‘de Cotard Sendromu (Yürüyen Ölü) ortaya çıkmıştır.

Euronymous, Dead’i çok beğenmiştir. Çünkü Dead depresif, içine kapanık, çekingen, insanlardan nefret eden ve şizofreni belirtileri gösteren biriydi. Euronymous’a göre bu özellikler black metal vokali yapan biri için çok iyi ve olmazsa olmaz özelliklerdi. Fakat birliktelikleri çok uzun sürmedi.

Dead, henüz 22 yaşındayken intihar ederek dünyadan ayrıldı. 8 Nisan 1991 tarihinde ilk önce bileklerini keserek intihar etmeyi denedi fakat bu yöntemin çok acılı ve çok uzun süreceğini anlayan Dead, ev arkadaşı Euronymous’un pompalı tüfeğiyle kendini vurarak öldürdü.  Dead kalan parasını, yeni yazdığı şarkısı Life Eternal’ı ve bir notu cesedi bulacaklara bıraktı. Notun üzerinde “Sorry for the mess.” (Dağınıklık için özür dilerim) yazıyordu.  Dünyaya başka söyleyecek bir şeyi yoktu Dead’in.  Çok kısa bir sürede Black Metal çevresinde efsane olmuştu ve yine bir efsane olarak ölmüştü.

Cesedi bulan Euronymous, ilk olarak polisi aramak yerine cesedin fotoğrafını çekmiştir. Bu fotoğraf daha sonra Mayhem’in çok ünlü, kaçak üretilip dağıtılmış konser albümü The Dawn Of The Black Hearts’da kapak olarak kullanılmıştır. Sonrasında ise ortaya çıkan kafatası ve beyin parçalarından kendine bir kolye yapmış, geriye kalan parçaları ise Dead’in gerçek dostlarına göndermiştir.

The Down of the Black Hearts(Live in Sarpsborg-1990)
The Down of the Black Hearts(Live in Sarpsborg-1990)

Dead’in ölümünden sonra Atilla Csihar ile vokal boşluğunu dolduran grup, 1994-1995 yılında müziğe ara verir. Ara vermelerinin tek sebebi, grubun kurucusu ve lideri olan Euronymous’un beklenmedik ölümüdür.

Euroymymous, Mayhem dışında da bazı gruplarda faaliyet göstermiş veya konuk sanatçı olarak yer almıştır. Bunlardan en bilindik olanlarından bir de Burzum grubudur.  Burzum Varg Vikernesb (Kristian Larsson Vikernes), tarafından Norveç’te kurulan atmosferik black metal grubudur. Aynı zamanda Varg, De Mysteriis Dom Sathanas albümünde de bassları çalmıştır. Tek kişilik bir grup olan Burzum da yalnızca, Euronymous ve Samoth adlı bir basçı bazı şarkılarda konuk olarak çalmışlardır. Müzik dışında da görüşen Varg ve Euronymous, hem müzikal hem de siyasi açıdan çokça tartışma yaşamalarının ardından, Varg, Euronymous’u 10 Ağustos 1993 yılında kendi dairesinde öldürmüştür. 25 yaşında bıçaklanarak ölen müzisyenin bedeni; kafasında iki, boynunda beş ve sırtında on altı olmak üzere toplam yirmi üç bıçak yarası ile dairesinin dışında bulunmuştur. Varg, en başta tüm suçlamaları inkâr etse de sonrasında hem arkadaşını öldürdüğünü hem de daha önceden kilise kundakladığını itiraf etmiştir. Ayrıca evi aranan Varg’ın, evinde 150 kilogram patlayıcı ele geçirilmiştir. Varg, 2009 yılında şartlı tahliye sonucu serbest bırakılmıştır.

Varg Vikernes mahkeme salonunda, müzisyenin hükmü okunurken
Varg Vikernes mahkeme salonunda, müzisyenin hükmü okunurken

95 yılı sonrası tekrar toplanan grup, klinikten çıkan Maniac ile yola koyulmuştur. Sonrasında gruptan tekrar çıkan Maniac, yerini bir kez daha Atilla’ya bırakmıştır. Şuan grubun orijinal kadrosundan yalnızca basçıları, Necrobutcher (Jørn Stubberud) kalmıştır. Gruba 88 yılında katılan baterist Hellhammer (Jan Axel Blomberg) hala aktif olarak grupla çalmaktadır.

10 Ocak günü Vokalde Atilla, gitarda Morfeus, basgitarda Necrobutcher’ı, bateri de ise Hellhammer’ı izleyeceğiz.  Grup bu kadroyla, 2019 yılında Deamon adından bir stüdyo albümü yayınlamıştır.

Peki, Mayhem 30 yıl önce Türkiye’ye geldiğinde ne olmuştu?

Mayhem İzmir Konseri Posteri
Mayhem İzmir Konseri Posteri

9 Aralık 1990 tarihinde yurtdışında vereceği ikinci konser için İzmir’e gelmiş fakat hem gelirken hem de çalarken büyük problemler yaşamışlardır. Norveç’den gelirken 12 saat boyunca Dead’in burnu kanamış, pasaport kontrolleri sırasında eşyaları trenden atılmış, Necrobutcher kelepçelenmiştir. Bunlar da yetmiyormuş gibi, grup dördüncü şarkılarını çalarken, elektriği kesmişlerdir. Buna çok sinirlenen grup üyeleri sahneden küfürler ederek inmişlerdir. “Bir daha asla Türkiye’de çalmak istemiyoruz.” diyen grup üyeleri, alaturka tuvaletlere de pek alışamamışlar.

İşte böyle bir grup geliyor 10 Ocak günü İstanbul’a! O yüzden hazır olun, İstanbul’un geçireceği en dehşet verici, en güzel gecesi bizi bekliyor!

 

 

 

 

 

 

Konsere hazırlanabilmeniz için, Mayhem’in en iyi 10 şarkısını şu şekilde sıralayabiliriz;

10-Chainsaw Gutsfuck,1987

Şu ana kadar yazılmış en sert sözlü şarkılardan. Şarkıyı Dead söylese de, sözler Necrobutcher tarafından yazılmıştır.

9-Necrolust, 1987

Yine aynı minvalde fakat daha hızlı ve daha sert bir şarkıdır. Black metalden, thrash metale hatta speed metali andıran tınıları olan şarkı.

8-Pure Fucking Armageddon

Canlı olarak en çok çaldıkları şarkılardan biridir.  Genelde konserlerin son şarkısı olur.

7- Ancient Skin

En anlamlı sözlere sahip Mayhem şarkılarından biridir. Death metal gitar ve davulları, black metal vokalleriyle eşsiz ve rahatsız edici bir güzellik.

6-Pagan Fears

De Mysteriis Dom Sathanas albümündeki tüm şarkılar için, black metalin başyapıtları demek pek de yanlış olmayacaktır. Son beş şarkıya gelirken, üç şarkının bu albümden olması pek de şaşırtıcı değil. Black Metal tarihinin en iyi albümlerinden biridir. Aynı zaman da Euronymous’un katili Varg, bu albümde basları çalmıştır. Siyasi bir şarkıdır.

5- De Mysteriis Dom Sathanas,

Albüme adını veren şarkıdır. Lord Şeytanın Gizemi anlamına gelir. Atilla’nın en net olarak kendini kanıtladığı şarkıdır.

4-Chimera

Yine bir albüme isim veren şarkı. Bu sefer vokallerde Maniac var. Albümün tamamı gayet güzel.  Euronymous sonrası gitarı devralan Blasphemer’ın mükemmel riffleriyle taşıdığı albüm.

3-Deathcrush

Bu sefer albüm olmasa da, Ep’ye isim veren bir şarkı. Daha önce bu Ep’den Chainsaw Gutfuck ve Necrolust şarkılarını zaten listede görmüştük. Deathcrush bağırmaları insanı boğarken, bir yandan de zincirlerinden kurtulması için güç verir. Klasiktir.

2-Funeral Fog

Klasiklerden biri. De Mysteriis Dom Sathanas albümünün giriş şarkısı. Sadece ölü ağaçlar büyür burada.

1-Freezing Moon

De Mysteriis Dom Sathanas albümünde Funeral Fog’dan sonraki şarkı. Bir başyapıt. Black metal marşı. Belki en bilindik Black Metal şarkılarından biri. Vokaller, riffler, bas, davullar her şey mükemmel.

 

Son olarak, Mayhem’in 1 Kasım’da gerçekleşen Hollanda konserinden bir şarkı listesi;

1-Falsified and Hated

2-To Daimonion

3-Dark Night of the Soul

4-A Bloodsword and a Colder Sun, Part ıı

5-Bad Blood

6-Malum

7-Symbols of Bloodswords

8-Invoke the Oath

9-Freezing Moon

10-Pagan Fears

11-Life Eternal

12-De Mysteriis Dom Sathanas

13-Silvester Anfang

14-Chainsaw Gutsfuck

15-Ancient Skin

16-Carnage

17-Pure Fucking Armageddon


Kaynakça

-Black Metal Philosophiae, Pure Fucking Mayhem, Belgesel Film, 15 Kasım 2008, https://www.youtube.com/watch?v=weu033Wmag0&feature=youtu.be&t=1790, (ET: 24.11.2019).

-Lords of ChaosJonas, Åkerlund, 8 Şubat 2019, (ET: 15.05.2019).

-Documents, Euronymous as Kafka, Şubat 1993, https://surrealdocuments.blogspot.com/2008/04/euronymous-as-kafka.html, (ET:25.11.2019).

-Headbang Dergisi, Online Yazı, Kasım 2014, http://www.headbang.com.tr/dosya01/00300/, (ET: 25.11.2019).

-Black Metal News&Reviews, 2011, https://www.bestblackmetalalbums.com/index.php, (ET: 23.11.2019).

-Encyclopedia Metalium, The Metal Archives, 2002, https://www.metal-archives.com/, (ET: 24.11.2019).