ZAHAROVA: RUSYA, AMERİKA’DAKİ DİPLOMATİK UNSURLARIN TUTUKLANMASINA YANIT OLARAK TEDBİR ALACAK

Çeviren: Zelina Çeper

Moskova 2016 yılının sonunda ABD’deki diplomatik mülkiyetlere erişimin yasaklanmasına cevap verecek. Bununla ilgili açıklamayı Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova 28 Haziran’da “Rossiya 1” televizyon kanalında yaptı.

“Yanıtlar hazırlanmıştır. Bu sorun, anlayacağınız üzere sadece dış işlerinde çözümlenmeyecektir.”. Rusya’nın cevabının “son derece sağlam temel çalışması olduğunu” da ekledi ve bu durumdan ABD yönetimi de haberdar.

2016 yılının Aralık ayı sonunda Başkan Barack Obama liderliğindeki eski ABD yönetimi, Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uygulamıştı. Washington Büyükelçiliği’nde ve San Francisco Baş Konsolosluğu’nda çalışan 35 kişiyi(diplomatik misyon şefini) istenmeyen kişi (persona nongrata) ilan etmişti. Başkent New York’ta ve Maryland eyaletinde bulunan, Rusya’ya ait diplomatik kompleksi kapatmıştı.

Bu iki komplekse erişim 30 Aralık günü bütün Rus personeline yasaklanmıştır. Washington, bu yaptırımı Amerikan siyasi kurumlarına yapılmış olan siber saldırıları ile bağlamıştır. Bir diğer ifadeyle ABD’nin önceki hükümeti bu olayda seçimlere karışma sebebiyle Rusya’yı suçlamıştır. Moskova ise geçmişte kalan Amerikan yönetiminin kendi adına aldığı bu kararın meşruiyetini tanımamıştır.

 

Kaynak: http://tass.ru/politika/4372318

 

 

Çevirmen Hakkında

Zelina Çeper

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Bizi sosyal medyada takip edin
Arkadaşlarınızla Paylaşın:

Bize Katılın

Siz de bizimle gönüllü olarak çalışmak ister misiniz?
İletişim formunu doldurun, sizinle irtibata geçelim.

İletişim Formu İçin Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial