doom metal
artfulliving.com.tr’den alınmıştır.

Doom Metal’den Neofolk’a Uzanan Bir Yolculuk: Empyrium

1. NEREDEN NEREYE

1994 yılında Andreas Bach ve Marcus Stock tarafından kurulan, önceleri doom metal türü ile folku birleştiren, sonraları ise kendilerine has stili bularak daha karanlık ve melankolik bir neofolk dünyasına adım atan efsanevi Alman grup Empyrium…

(The Franconian Woods In Winter’s Silence)

İlk albümleri olan “A Wintersunset” ile başlayarak “Songs of Moors and Misty Fields”, “Where at Night the Wood Grouse Plays”, “Weiland” ve uzun yıllar süren aranın ardından “The Turn of the Tides” ile bugünkü hallerini aldılar. Yıllar süren ara verişleri ve Andreas’ın gruptan ayrılışı belki de çalkantılı zamanları gibi görülse de, ayrılışlarından sonraki ilk Leipzig geri dönüş konserindeki atmosfer ve yıllarca aktif olmamış bir grubun hayranları tarafından aslında hala devam eden sevgi ve destekleri, verilen o aranın hiçbir kötü etkisi olmadığını; Andreas’ın da bildiğimiz kadarıyla harikulade bir aşçı olarak hayatını devam ettirmesi ve grup üyeleri ile arasının kötü olmayışı aslında grup adına her olayın en iyi şekilde devam etmiş olduğunu kanıtlıyor.

invisibleoranges.com’dan alınmıştır.

Temasını doğadan alan grubun amacı yaşam, ölüm, kaybetmek ve aşk gibi kavramları melankoli denizinde buluşturarak senfonik dokunuşlarla bir bütüne çevirmek. Antik Yunanca’da “cennet” ya da “alevler içindeki cennet” anlamına gelen “empyrium” gruba isim-anlam bütünlüğü ile oldukça yakışmış bir kelime diyebiliriz. Marcus, Empyrium için “Sanırım aklımızı dengede tutmak adına bu tarz bir dışavurumda bulunmamız gerekiyor. Doğaya duyulan bu hayranlık ve onun vesilesiyle kendi duygularını keşfetmek, doğanın pek çok özel yanından biri. İnsan ile doğa ve hatta evren arasındaki bu güçlü bağı hissetmek de ortaya EMPYRIUM’u çıkarıyor.” şeklinde bir tanımlamada bulunuyor. Aslında açıklamaya bile gerek olmadan birkaç şarkısını dinlediğimizde ruhumuzda çok rahat hissedebileceğimiz duygular yansıtıyor Empyrium. Yaptıkları müzikte hayatlarında yaşadıkları ve olmasını istedikleri şeylerin bir birlikteliği söz konusu ve daha birçok şey…

 (Dying Brokenhearted)

2. ULF THEODOR SCHWADORF

bantmag.com’dan alınmıştır.

Marcus içindeki sanatçıya, içindeki çift taraflı psikolojisi ile ilgili hoş bir uyum yakalamak adına, “Ulf Theodor Schwadorf” ismini vermiş. Bu ismi seçmesindeki sebeplerden birisi ise, ismin ona eski bir Alman şairi anımsatması imiş. Günler geçtikçe sadece “Schwadorf” olarak devam etmiş… 1978 doğumlu sanatçıya, hayatını değiştiren üç albüm nedir diye sorduklarında;

1) Iron Maiden – The Number of The Beast

bantmag.com’dan alınmıştır.

 “1986 yılında kuzenimin evinde bu albümün kapağını gördüğümde 8 yaşımdaydım. Bu albüm beni o yaşımda metal müzikle tanıştırmıştı.”

2) Black metale olan sevgisini güçlendirdiğini ve gerçek sanatçının ifade biçiminin müzikal

yeteneğinden çok daha önemli olduğunu öğrettiğini söylediği albüm :

 “Darkthrone – A Blaze In The Northern Sky”

bantmag.com’dan alınmıştır.

3) “Dead Can Dance – Within The Realm Of A Dying Sun”

bantmag.com’dan alınmıştır.

bantmag.com’dan alınmıştır.

1992 yılında Tiamat üyesi Johan Edlund‘un bahsi üzerine keşfettiği ve Marcus’a kendi deyişi ile “gerçek müziğin yalnızca metal olmadığını gösteren” albüm.

3. MÜZİK!

Marcus’a favori şarkıları sorulduğunda söylediği ve grubun öne çıkan bazı şarkıları:

1) Many Moons Ago

“Embraced by silence I wandered the moor

an endless landscape by my side

when in the mist I saw a light

dancing through the hazy night”

2) Mourners

“Lost is the hope of those,

who walk the moors with pain in heart.

…and all joy it sinks,

burried deep, forever presumed dead.”

3) The Ensemble of Silence

“And again the moon is on the wave, gliding gently into me

On silent wings the night comes from there, as my heart longs to thee…”

4) Lover’s Grief

“O gothic moon thy shine encharmest me tonight

Bereavest me of sleep, makest me wander under thy light.

Thou letst abloom my heart until the very last of thy ray,

Shine! Bereaver of sleep, ere black clouds hide thee away…”

5)Where At Night The Wood Grouse Plays

“When through the starry night

the mists of autumn glide

the air is filled with tragedies of olden times

invisibleoranges.com’dan alınmıştır.

Empyrium en az bir kere dinlemiş olan herkesin de anlayacağı üzere kendine has bir tarza sahip olan nadir gruplardan birisi. Tabii ki her sanatçı ve müzik grubunda olduğu gibi ilham aldığı müzisyenler ve gruplar olmuş. Grup ilk bir araya geldiği zamanlarda fazlasıyla “My Dying Bride”dan etkilendi. Bunu EP’lerine baktığımızda hemen fark edebiliyoruz. (Symphonaire Infernus et Spera Empyrium). Tabii bunun yanında Norveçli black metal gruplarından ve sanatçılarından da birkaç isim verebiliriz: “White Willow”, “Deine Lakaien”, “Landberk”, “Dead Can Dance” ve “The 3rd and the Mortal”. Sonuna gelindiğinde Empyrium, aldığı ilhamlarla kendi melankolik temasını ve sesini birleştirerek bambaşka bir tat ile günümüzde hala ses getirmeye devam etmekte…

 


Kaynakça

– Invisible Oranges, Many a Sun Has Set: Markus Stock Reflects on Empyrium 20 Years after

“Songs of Moors and Misty Fields” , 17 Kasım 2017, http://www.invisibleoranges.com/

empyrium-songs-of-moors-anniversary/#photogallery-3=1 , (ET: 11 Eylül 2019)

– Bantmag, Empyrium’un kurucularından Ulf Theodor Schwadorf, hayatını değiştiren üç albümü sıraladı, 13 Ağustos 2016, https://bantmag.com/empyriumun-kurucularindan-ulf-theodorschwadorf-hayatini-degistiren-uc-albumu-siraladi/ , (ET: 11 Eylül 2019)

– Encyclopaedia Metallum, Empyrium, 9 Mayıs 2002, https://www.metal-archives.com/bands/Empyrium/2345 , (ET: 12 Eylül 2019)

– Pasifagresif, Empyrium, 12 Haziran 2016, http://www.pasifagresif.com/2016/06/empyriumroportaj/ , (ET: 12 Eylül 2019)

– Bantmag, Isınma Turu: An Evening With Empyrium, 6 Eylül 2018, https://bantmag.com/isinmaturu-an-evening-with-empyrium/ , (ET: 12 Eylül 2019)

– PSM, Empyrium, https://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/empyrium-2 , (ET: 12 Eylül 2019)

– Deli Kasap, Empyrium İstanbul’a Henüz Gelmeden Darladık, Hoşbeş Ettik, 2016, http://

www.delikasap.org/2016/08/01/empyrium-istanbula-henuz-gelmeden-darladik-hosbes-ettik/ , (ET: 13 Eylül 2019)